Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Část křesel poslanců by mohla po volbách obsazovat vedení stran

O obsazení části poslaneckých křesel by po volbách mohla rozhodovat stranická vedení. Předpokládá to návrh změny volebních pravidel, který dnes podpořil sněmovní ústavně-právní výbor, řekl místopředseda dolní komory Vojtěch Pikal (Piráti). Úpravu, kterou předložil předseda výboru Marek Benda (ODS), podpořili podle Pikala členové výboru za opoziční občanské demokraty a SPD a za vládní ANO.

Bendův návrh zachovává 14 volebních krajů a počítá s tím, že ve druhém skrutiniu bude adepty na místa poslanců, která nebyla obsazena v prvním skrutiniu, vybírat po volbách vedení stran. Podobný systém platil v 90. letech. Kritici tvrdí, že stranická vedení mohou dát přednost loajálním kandidátům. Panují pochyby i o ústavnosti úpravy.

Benda se proti kritice ohradil. "Můj návrh zněl, aby strany určily regiony, kterým připadnou zbývající mandáty. Znovu opakuji, že jde o regiony, nikoliv konkrétní kandidáty. Pokud se strany rozhodnou regiony neurčit, připadnou mandáty těm krajům, které mají největší počty zbytkových hlasů," popsal mechanismus v tiskové zprávě. Žádný jiný model, o kterém by bylo možné hlasovat, podle Bendy na jednání výboru navržen nebyl. "Já se snažím, aby volby mohly v řádném termínu a podle zákona proběhnout, ostatní subjekty jen honí politické body," řekl Benda.

Uvedl také, ze je důležité, že jeho návrh obsahuje všechny podstatné body, na nichž panuje shoda a odpovídají rozhodnutí Ústavního soudu. "Nyní nás bude čekat druhé čtení na plénu Sněmovny a posléze nalezení shody nad konečným zněním se Senátem. Jsem přesvědčen, že se domluvíme a lidé budou brzy vědět, jakým systémem budou volit své zástupce do Poslanecké sněmovny," sdělil.

"Složení Sněmovny musí odpovídat vůli voličů, ne rozhodnutí stran," uvedl v tiskové zprávě k Bendově návrhu předseda poslanců Starostů Jan Farský. Není podle něho možné snižovat sílu hlasu voliče ve prospěch stranických rozhodnutí.

Pirátský poslanec Jakub Michálek neuspěl ve výboru podle Pikala s návrhem nahradit spornou pasáž Bendovy úpravy rozdělováním zbylých mandátů automatickým modelem největších zbytků. V debatě padaly podle místopředsedy Sněmovny i varianty losování, přidělení zbývajících mandátů podle zisku přednostních hlasů jednotlivých kandidátů nebo sestavení celostátní stranické kandidátní listiny k doplnění mandátů. "Pravděpodobně předložíme několik různých pozměňovacích návrhů tak, aby si Sněmovna mohla vybrat," uvedl Pikal.

Bendův návrh předpokládá vyšší hranice pro vstup do Sněmovny pro koalice. Dvojkoalice by musely získat nejméně osm procent hlasů, vícečetné koalice 11 procent. Piráti budou podle Pikala prosazovat snížení této hranice na deset procent hlasů.

Novela volebního zákona musí být přijata po verdiktu Ústavního soudu, který zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké, i dosavadní kvora pro koalice deset, 15 a 20 procent. S doplněním volebního zákona přišli lidovečtí poslanci, senátoři i vláda. Předlohy jsou chápány jako nosiče změn, na nichž bude širší shoda.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Twitter.com

Štítky ČR, sněmovna, volby, zákon, výbory, Marek Benda, Vojtěch Pikal, ODS, Poslanecká sněmovna ČR, ANO 2011, Česká pirátská strana, Svoboda a přímá demokracie, koalice, Jan Farský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Část křesel poslanců by mohla po volbách obsazovat vedení stran  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.