Povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech dnes zamítl Senát. Novelu zákona o potravinách, která měla kvóty zavést již od příštího roku, dnes vrátil s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu. Evropská komise varovala, že v případě přijetí kvót se Česko může dočkat z Bruselu žaloby. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna již dříve uvedl, že novela ve sněmovní verzi by narušila soutěžní prostředí nejen v České republice, ale také v Evropské unii.
Vyřazení kvót dnes před senátory podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Opatření je podle něj nešťastně napsané, velké části zemědělců a potravinářů by mohlo ublížit a není ani vymahatelné.
„Senát je pojistkou, že tyto otřesné návrhy dál neprojdou. Poslanci SPD by měli nejdříve přemýšlet, než něco navrhnou. Jsem rád, že i ministr Toman uznal, že kvóty na potraviny jsou blbost,“ vyjádřil se dnes po hlasování europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Návrh se vztahoval na prodejny potravin o velikosti nad 400 metrů čtvereční, které by po jeho schválení musely od příštího roku prodávat povinný, minimálně padesátiprocentní, podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Hned osm zemí EU však varovalo, že takové kvóty nejen zavání diskriminací zahraničních výrobků, ale především dojde k výraznému zdražení potravin.
„Varováním pro zákonodárce by měla být i výzva některých unijních států adresovaná předsedovi Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslavu Faltýnkovi, v němž upozorňují, že povinné kvóty na tuzemské potraviny jsou vysoce diskriminační,“ řekl poté, co návrh schválili poslanci, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že by Česku hrozili odvetné kroky od ostatních zemí EU.
Podle Komory by neméně závažným problémem byla také administrativní zátěž obchodníků a výrobců, jejichž povinností by bylo prokazovat původ zboží a surovin. Stát by tak podnikatelům svojí regulací přikázal další desítky formulářů a riskuje, že řadu prodejců tím donutí k zavření jejich byznysu.
„Po zavedení kvót by okamžitě došlo ke snížení nabídky právě proto, že by spousta výrobců vypadla ze hry – nejen těch zahraničních, ale i českých, kteří musí kvůli nedostatku tuzemských surovin vyrábět z dovezených. S omezením nabídky by přišlo ruku v ruce i zdražení, protože kde je nižší konkurence, tam se otevírá prostor pro navyšování cen. Ve finále by na to, bohužel, doplatili zákazníci. Jediným cílem předkladatelů povinných kvót bylo navýšit zisk velkých zemědělců a vytvořit prostor pro nové dotace do neefektivního českého zemědělství. Kvóty by tak prospěly pouze velkým tuzemským agropotravinářským koncernům. Malým farmářům kvóty nepomohou nijak,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Potravinové kvóty podle něho popírají především volný pohyb zboží a kapitálu, tedy zásadu jednotného evropského trhu. O zvýhodnění domácích potravin se v 80. letech minulého století pokusilo Irsko, před pár lety i Maďarsko nebo Rumunsko, ale neuspěly. Česká republika je v případě základních potravin soběstačná jen přibližně ze 30 až 40 procent. Na základě žádné regulace nelze podle svazu najednou produkovat o desítky procent potravin více.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Kvóty by tak prospěly pouze velkým tuzemským agropotravinářským koncernům - no a tedy komu hlavně? Čípak holding začíná na AGRO...? ;-)