Počasí dnes9 °C, zítra10 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Zaměstnanost mladých: Česká republika patří k nejlepším, panují ovšem regionální rozdíly

Zajímavou prezentaci si na čtvrtek připravili analytici z Českého statistického úřadu. Týkala se nezaměstnanosti mladých lidí. Představená data ukazují hned několik zajímavostí – s relativně velmi nízkou nezaměstnaností mladých lidí patří Česká republika k nejlepším státům Evropy. Avšak i u nás panují velké regionální rozdíly.

Ačkoliv se v posledních letech diskutuje o dramaticky se zvyšujícím počtu absolventů vysokých škol, díky čemuž na trhu práce logicky ubývají řemeslníci či zaměstnanci v průmyslových odvětvích, studium vysoké školy je dle dostupných dat stále možné brát jako nejlepší vykročení na trh práce. Graf č. 1 ukazuje pravděpodobnost nezaměstnanosti absolventů různých stupňů vzdělání ve věku od 15 do 34 let. Jedná se o podíl jedinců, kteří ukončili danou úroveň vzdělání a jsou nezaměstnaní, vůči všem jedincům ukončivším danou úroveň vzdělání (zaměstnaní + nezaměstnaní). Průměr za roky 2009 až 2013 ukazuje, že téměř osm z deseti jedinců se základním vzděláním má problém uchytit se na trhu práce. Se zvyšující se úrovní vzdělání se situace absolventů zlepšuje a pro vysokoškoláky je zdaleka nejpříznivější – práci dle Českého statistického úřadu nenajde jen zhruba každý pátý vysokoškolák (ženy jsou na tom lépe než muži). 

Graf č. 1 – Pravděpodobnost nezaměstnanosti po ukončení dané úrovně vzdělání

Zdroj: VŠPS ČSÚ

Graf č. 2 demonstruje již zmíněné regionální rozdíly v uplatnění mladé pracovní síly ve věku od 15 do 34 let. Není překvapivé, že nejlepší situace je v hl. m. Praze, kde se pravděpodobnost nenalezení zaměstnání drží dlouhodobě pod 10 procenty.  Zajímavé je ovšem druhé místo, kde s odstupem 15 procentních bodů nalezneme Zlínský kraj. Celkem devět krajů ze čtrnácti drží pravděpodobnost nezaměstnanosti mladých pod 30 procenty. Nejhorší podmínky na trhu práce mají mladí lidé v Ústeckém kraji (43 % z nich pravděpodobně nenalezne práci) a také v Karlovarském kraji (35 %).

Graf č. 2 – Pravděpodobnost nezaměstnanosti mladých v jednotlivých krajích ČR

Zdroj: VŠPS ČSÚ

V mezinárodním srovnání nezaměstnanosti mladých je Česká republika dlouhodobě na špičce v pozitivním slova smyslu. Absolventi škol mezi 15 a 29 lety věku hledají práci poměrně snadno. V Německu, Rakousku a Nizozemí se nezaměstnanost mladých drží pod 10 procenty (data z r. 2013), Česká republika se společně s Dánskem pohybuje mírně nad 10 procenty mladých nezaměstnaných. O mnoho problematičtější je situace v jižní Evropě. Řecko se svou 50 procentní nezaměstnaností mladých je suverénně nejhorší zemí ve srovnávaném žebříčku. Nutno dodat, že nelichotivou společnost jihoevropským zemím – Řecku, Španělsku, Chorvatsku, Itálii, Portugalsku a Kypru – dělá na chvostu pořadí i Slovensko s cca čtvrtinou nezaměstnaných jedinců ve věku 15 až 29 let.

Graf 3 – Mezinárodní srovnání nezaměstnanosti mladých (2013)

Zdroj: ČSÚ

Foto: Martin Špát

Autoři

Štítky nezaměstnanost, práce, vzdělání, Česko, Český statistický úřad, Evropa, trh práce, Řecko, Itálie, Německo, Španělsko, Rakousko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zaměstnanost mladých: Česká republika patří k nejlepším, panují ovšem regionální rozdíly  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.