Zdravotní pojišťovny budou nově od ledna hradit onkologickým pacientkách zamražení vajíček pro to, aby po ukončení onkologické léčby mohly mít vlastní děti. Změnu přinese novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválil Parlament a čeká na podpis prezidenta. Novináře o tom dnes informovali zástupci lékařů. Léčba rakoviny může ovlivnit kvalitu vajíček i plodnost ženy. Nyní si pacientky zmražení vajíček pro budoucí použití musí samy hradit, což je přijde až na 60.000 korun. Nebo mohou tento úkon vydávat za léčbu neplodnosti, což je jediná možnost, jak příspěvek od zdravotní pojišťovny získat.
Změna se dotkne především mladých onkologických pacientek, které mají dobrou prognózu a ještě nemají děti. "Největší část z nich jsou ženy s nádory prsu, ale týkat se to může i žen s melanomy, kolorektálním karcinomem, nádory zažívacího traktu, nádory vaječníků a řadou dalších onemocnění, u nichž pacientky prochází zajišťovací léčbou," uvedla Katarína Petráková, která působí na klinice komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. Podle ní chemoterapie a další druhy léčby rakoviny mohou ovlivnit kvalitu vajíček a plodnost ženy.
Pokud si nyní pacientka s rakovinou chtěla nechat vajíčka uchovat, musela zaplatit desítky tisíc korun. Přitom cena za zmrazení spermií mužů, které čeká onkologická léčba, se pohybuje kolem 2000 korun. Nebo musela sehnat souhlas partnera a vydávat úkon za léčbu neplodnosti, která je ze zdravotního pojištění hrazena a jejíž součástí je i odebrání vajíček.
"Mizí mnohdy nedůstojný stav, kdy si mladá žena poté, co si vyslechla onkologickou diagnózu, musela shánět partnera, aby si před nástupem na léčbu mohla nechat odebrat vajíčka a nestálo jí to desítky tisíc korun," konstatoval Pavel Otevřel ze sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Podle lékařů si nyní nechává zamrazit vajíčka ročně asi 150 až 200 žen s onkologickou diagnózou. Pojišťovny budou nyní hradit i uchování vajíček po dobu deseti let.
Novela kromě toho také o rok prodlouží hrazení umělého oplodnění u žen z veřejného zdravotního pojištění až do 40. narozenin. Zdravotní pojišťovny nyní platí ženám do 39 let až čtyři pokusy o mimotělní oplodnění, zpravidla ale ženy i tak musejí doplácet na léky částky v řádech tisíců korun. Podle klinik umělého oplodnění je nyní průměrný věk žen, které si k nim přicházejí pro pomoc, 37 let.
Prodloužení hrazení umělého oplodnění do 40 let ale už při projednávání vyvolalo kritiku. Podle některých poslanců se tím posílí byznys soukromých klinik umělého oplodnění. Poukazovali také na to, že v oboru podnikal i premiér Andrej Babiš (ANO). Fond Hartenberg, jehož prostřednictví Babiš investoval ve zdravotnictví a který dnes spadá do jeho svěřenských fondů, vlastní několik reprodukčních klinik.
sdv snm
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.