Společnost Safina, která je lídrem českého trhu v prodeji investičního zlata, ho letos prodala přes 800 kilogramů, což je o 14 procent více než loni. Trh jako celek ale klesá. Sdělil manažer investičních kovů společnosti Libor Křapka. Zvýšenou poptávku podle něj Safina zaznamenává i u platiny a palladia. Druhým nejoblíbenějším investičním kovem zůstává stříbro.
Tradiční předvánoční nákupy se firmy příliš nedotýkají. "Nyní před Vánocemi je větší zájem o menší slitky do jedné unce, nicméně nezaznamenáváme výrazně odlišnou poptávku. Drahé kovy jsou především dlouhodobou investicí, a nejsou tedy závislé na předvánočním období," řekl Křapka.
Podle odhadů Safiny celkový prodej investičních zlata na českém trhu klesl. Celkem se ho letos v Česku prodaly tři tuny, o čtvrtinu méně než loni. Podle Křapky je hlavním důvodem klesající cena zlata na světových trzích. Safiny se propad nedotkl díky tomu, že se věnuje i recyklaci drahých kovů, dodal Křapka.
Generální ředitel Safiny Viktor Fiala řekl, že firma letos zrecyklovala přes 100 tun stříbra, 1,2 tuny zlata a přes tři tuny platinových kovů. Firma uvádí, že meziročně je celkový objem zrecyklovaných materiálů téměř o polovinu větší. "Z pohledu recyklace jsou pro nás nejdůležitější chemický, sklářský a elektrotechnický průmysl. To jsou sektory, kde jsme meziročně zaznamenali růst. Naopak tradiční sektor klenotnického či dekorativního průmyslu dlouhodobě mírně klesá," dodal Fiala.
Fiala vede Safinu necelý měsíc, předtím pracoval jako její obchodní ředitel. Ve funkci vystřídal Tomáše Plachého. Změna souvisí s novým vlastníkem společnosti. Tím se v listopadu stala ruská nadnárodní společnost Renova Group.
Safina sídlí ve Vestci u Prahy. Loni dosáhla obratu 5,9 miliardy korun a čistého zisku 225 milionů.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org (www.pse-mendelejew.de)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.