Řecká koaliční vláda má dnes poslední pokus na to, aby parlamentem protlačila svého prezidentského kandidáta - bývalého evropského komisaře Stavrose Dimase. Ve třetím kole volby potřebují vládní politici sehnat alespoň 180 hlasů a doposud jejich kandidáta podporovalo (v druhém kole) pouze 168 hlasů.
Vládní koalice bude spoléhat na hlasy odpadlíků a stran, které se pohybují na hraně volitelnosti (zejména Nezávislého Řecka). I tak je ale hodně pravděpodobné, že ani ve třetím kole vládní prezidentský kandidát neprojde. Pak by (pravděpodobně v lednu) musely být vypsány předčasné parlamentní volby.
Podle posledních průzkumů veřejného mínění si udržuje slušný náskok extrémně levicová Syriza, která by se tak teoreticky mohla v roce 2015 dostat k moci. To je dozajista noční můra řady investorů, ale především také Evropské komise.Ta v posledním roce výrazně zlepšila svá hodnocení Řecka - po šesti letech recese v řadě konečně v roce 2014 nastartoval opatrný růst, zlepšují se vývozy a primární bilance rozpočtu je v přebytku. Řecko ale potřebuje vytrvat ve strukturálních reformách, aby se dostalo na dráhu rychlejšího růstu. Bez něj nemá moc šancí stávající sumu veřejného dluhu v budoucnosti splatit.
Pohled do programu Syrizy ale ukazuje, že extrémní levice se chce spíše vydat směrem zpátky. K hlavním bodům programu patří zvýšit vládní výdaje o 11 mld. euro (a financovat je vyššími daněmi), vrátit důchodcům vánoční bonusy a zvýšit minimální mzdu na 750 euro. Těžko věřit, že by se s takovým programem dařilo ve velkém vytvářet nová pracovní místa, která Řecko potřebuje ke snížení více než 25%ní nezaměstnanosti. Bez nižší nezaměstnanosti pak těžko doufat v návrat rychlejšího růstu.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Foto: wikipedia.org, Greenweek2009
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.