Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Úspěch plzeňských lékařů, vůbec poprvé v ČR zkusili novu metodu léčby refluxe jícnu

Týmy lékařů z Plzně a Prahy úspěšně provedly operační zákrok u čtyř pacientů, které trápil jícnový reflux. Toto onemocnění se projevuje zejména pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech. Lékaři provedli zákrok pomocí přístroje Stretta, který je pro pacienty méně náročný a bezpečnější než klasická operace. Přístroj je pouze jednorázový a jeho cena je zhruba 60 tisíc korun bez nákladů na provedený výkon.

„Refluxní onemocnění jícnu se stává civilizační chorobou, postihuje stále větší množství pacientů, a proto nové možnosti léčby vítáme. Věřím, že tato zkušenost bude pro naše lékaře velkým přínosem a brzy budeme moci metodu Stretta u vybraných pacientů začít aplikovat,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Refluxní nemoc jícnu je velmi časté onemocnění a postihuje až 20 procent populace. Základ léčby tvoří úprava životosprávy, cvičení a redukce nadváhy. Součástí je užívání léků potlačující žaludeční kyselost. Až jedné třetině pacientů se i přes tato opatření neuleví. Problém se pak řeší operací, při níž lékaři horní část žaludku otočí kolem jícnu a přišijí, aby se zabránilo zpětnému chodu žaludečního obsahu do jícnu. I když se operace vydaří, její pozitivní efekt trvá průměrně kolem pěti let

„Léčby refluxu pomocí přístroje Stretta spočívá v podání radiofrekvenční energie do svaloviny dolního jícnového svěrače speciálním přístrojem, který je podobný endoskopu, a na konci má čtyři malé vysunovací hroty, přes které se aplikuje energie do předem přesně určených míst přechodu jícnu a žaludku. Důležité je, že jde o proud o velmi nízké frekvenci, který nevede k poškození tkáně jícnu, ale tato tkáň se v odstupu týdnů až měsíců po proceduře postupně elasticky zpevní,“ vysvětluje Karel Balihar z I. interní kliniky FN Plzeň.

Celá procedura trvá asi 40 minut a provádí se buď v hlubokém uspání anebo přímo v celkové anestezii. Nejde tedy o operaci a nemění se nijak anatomické poměry orgánů. Výsledný efekt trvá u většiny pacientů pět až deset let. Zákrok lze v případě potřeby opakovat.

Metoda se používá v USA od roku 2002

Metoda je podle odborníků velmi bezpečná s minimálním rizikem vážných komplikace. Není ale vhodná pro všechny pacienty s refluxem jícnu. „Lze ji indikovat jen u osob, kterým selhala předchozí zvyklá léčba nemoci a současně nemají takzvanou skluznou kýlu. To znamená, že žaludek není uvolněný a vysunutý směrem do hrudníku a dolní svěrač jícnu tak zůstal v úrovni bránice. Tuto kýlu má bohužel až třetina pacientů s problematickou refluxní nemocí jícnu a těm lze nabídnout pouze operační řešení,“ doplňuje Štěpán Suchánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Tato léčba je atraktivní svojí menší náročností a větší bezpečností, než je tomu u operace. Největší překážku rozšíření této metody v současné době však činí ekonomické náklady. Přístroj na podání Stretty je jednorázový pro každého pacienta, cena činí zhruba 60 tisíc korun, a to bez nákladů na provedení. Přístroj není hrazen pojišťovnou. Očekává se, že v nejbližších letech bude tato metoda na uvedených pracovištích dostupná jen pro omezené množství pacientů v rámci klinických studií anebo pro samoplátce.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky zdraví, Plzeň, FN Plzeň, refluxe jícnu, operace, jícen, pacient, lékař, Česko, Praha, Fakultní nemocnice Plzeň, Václav Šimánek, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Ústřední vojenská nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Úspěch plzeňských lékařů, vůbec poprvé v ČR zkusili novu metodu léčby refluxe jícnu  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.