Ačkoliv Český statistický úřad ještě nemá k dispozici finální data o vývoji tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí loňského roku (na ně si musíme počkat zhruba do března), již nyní máme dostatek informací k tomu, abychom definitivně zvolali – recese je za námi. Potvrzuje to jak samozvaná alfa a omega všech ekonomických statistik (hrubý domácí produkt), tak dílčí ukazatele. Pojďme se na ně podívat.
Za první tři čtvrtletí loňského roku vzrostl HDP meziročně o 2,6 % (1Q), 2,3 % (2Q) a 2,4 % (3Q), tj. celkově o 2,4 %. Že česká ekonomika roste, není velké překvapení a poslední čtvrtletí roku 2014 tento vývoj rozhodně nezmění. Česká národní banka odhaduje růst HDP za celý loňský rok na 2,5 % meziročně, Ministerstvo financí ČR zpřesnilo svůj odhad růstu z 2,7 % (predikce červen 2014) na 2,4 % (predikce listopad 2014). Odhady těchto dvou respektovaných institucí jsou tudíž velmi blízké.
Pozitivní je rozhodně i vývoj průmyslu, kde produkční statistiky dokonce převýšily vysoké hodnoty z předkrizového roku 2008. Rostoucí trend sledujeme i ve zpracovatelských odvětvích, oživení se konečně dočkalo i krizí zkoušené stavebnictví. Vývoj české ekonomiky charakterizují také rostoucí investice (+3,6 %) a také zásoby, které činí firmy v předzvěsti budoucího pozitivního vývoje. Domácnosti zvýšily svoje spotřební výdaje meziročně o 1,4 %. Tyto procesy pozitivně ovlivnily i situaci na trhu práce. Počet nezaměstnaných osob se snížil – jak avizuje ČSÚ, ukazatel nezaměstnanosti klesl pod hranici 6 %.
Výše zmíněné hodnoty řadí Českou republiku do „lepší společnosti“ států pohybujících se nad průměrem Evropské unie. Rok 2015 by se měl z pohledu české ekonomiky nést v podobném duchu pokračujícího ekonomického oživení. Česká národní banka prognózuje meziroční růst o 2,5 %, naprosto totožnou důvěru mají ve vývoj české ekonomiky analytici ministerstva financí. Tyto hodnoty budou zřejmě opět nad úrovní průměrných hodnot, které budou vykazovat státy EU.
Na níže uvedeném grafu je globální prognóza vývoje hrubého domácího produktu tak, jak ji pro své čtenáře připravil prestižní britský týdeník The Economist. Jak vidno, největší očekávaný růst je lokalizován na oblast kontinentální Asie a tzv. Australasie (+5,7 %), subsaharskou Afriku (+4,5 %) a střední a severní Afriku (+ 3,5 %). Evropa (západní +1,4 %, východní včetně Ruska + 1,0 %) uzavírá společně s Japonskem (+0,9 %) pořadí agregovaného ekonomického vývoje jednotlivých kontinentů.
Graf: Očekávaný ekonomický růst ve světě
Zdroj: The Economist
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.