Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Čeští politici tvrdě odsoudili teroristický útok ve Francii

Čeští politici tvrdě odsoudili dnešní teroristický útok na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, při němž zemřelo nejméně 12 lidí a deset bylo zraněno. Označují ho za barbarský, hnusný a šílený; za útok na svobodu slova, principy demokracie a euroatlantickou identitu.

Prezident Miloš Zeman, který útok považuje za krvavý zločin, zaslal svému francouzskému protějšku Françoisi Hollandeovi kondolenci. Útokem se na svém dnešním jednání bude zabývat i vláda.

Střelbu v sídle týdeníku, který je známý ostrými výpady proti politikům i představitelům náboženství včetně islámu, odsoudil kategoricky ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Útok v prohlášení zaslaném označil za vražedný a teroristický. "Zcela nepřijatelné chování útočníků představuje nejhrubější neúctu k lidským životům, současně je projevem nepřátelství vůči svobodě slova, k níž se Česká republika hlásí," napsal. Zaorálek během dnešního jednání vlády novinářům řekl, že zaslal dopis svému francouzskému protějšku, v kterém ho ujistil, že ČR bude s Francií i nadále bojovat proti terorismu. Pachatele útoku označil ministr za zločince.

Hluboké zarmoucení vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Přestože zatím neznáme úplné detaily, jako premiér ČR plně odsuzuji jakýkoliv akt terorismu a násilí páchaného na nevinných lidech," uvedl. "Teroristický útok v Paříži jasně ukazuje, že je třeba nepolevit v mezinárodním úsilí a spolupráci zemí v boji proti terorismu," doplnil. Útok odsoudil i jeho stranický kolega, předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"Jde o barbarský teroristický čin. Za zvláště závažné považuji, že jeho cílem zjevně bylo zaútočit na svobodu slova, což je jedno ze základních práv, na nichž stojí naše civilizace," napsal v reakci vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Soucítím s lidem Francie v této těžké chvíli a rozhodně odsuzuji pachatele útoku. Musíme se v Evropě společně zamyslet, jak se bránit rostoucí vlně terorismu a nenávisti. Jsme na jedné lodi a nikdo, ani my, si nemůže myslet, že je v bezpečí a hrozba násilí se ho netýká," dodal.

"Člověka hned napadne, že tzv. Islámský stát nebo islámský fundamentalismus nebo zneužívání islámu, abych byl přesnější, je prostě nebezpečí, které nelze podceňovat, nemá tak úplně hranice a je potřeba se podle toho chovat a myslet na zajištění bezpečnosti i na našem území," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Když se pokusím tuhle věc malinko, malinko zlehčit nebo se na ni podívat z jiného úhlu, tak to zase znovu dokládá, že terorismus rozhodně nemá smysl pro humor," dodal.

Nekompromisní byl ve svém hodnocení ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) "Tento hnusný teroristický útok co nejpříkřeji odsuzuji. Je to útok nejen na svobodu slova, ale i na principy demokracie a euroatlantické identity," uvedl. "Je to útok na západní civilizaci, na naše hodnoty, na nás," připojil se předseda opoziční ODS Petr Fiala. "Doufám, že šílený teroristický útok v Paříži nepovede k tomu, že se vzdáme našich demokratických hodnot a svobod," napsal na Twitteru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti v reakci na pařížské události žádá vládu o rozpuštění některých muslimských organizací v ČR. Předseda opozičního hnutí Úsvit Tomio Okamura spojuje útok s pronikáním radikálního islamismu.

Zdroj: ČTK

Štítky ČR, Francie, vláda, Zeman, terorismus, média, reakce, teroristický útok, Česko, Charlie Hebdo, Lubomír Zaorálek, ČSSD, Miloš Zeman, Paříž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Čeští politici tvrdě odsoudili teroristický útok ve Francii  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.