Dočasné omezení svobod nebo podobné neotřelé opatření, jakým je izraelská bezpečnostní zeď podél palestinských území, navrhují komentátoři českých deníků jako postup proti radikálně smýšlejícím přistěhovalcům i jejich odpůrcům v Evropě. Teroristický útok na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, při němž zemřelo nejméně 12 lidí a další byli zraněni, komentáře spojují s islamisty.
"Pokud se chce liberální demokracie udržet, bude možná muset některé svobody na čas omezit. Jinak ji smetou hlasatelé radikálních řešení, kteří se napřed vypořádají s teroristy a potom se samotnou svobodou," píše se ve sloupku Lidových novin (LN).
Dočasné omezení svobod autor textu radí jako odpověď na otázku, jak se mají státy bránit vlastním ozbrojeným občanům. Připomněl, že podle jednoho průzkumu loni v létě vyjádřila sympatie k radikálům z hnutí Islámský stát zhruba čtvrtina mladých Francouzů. Nejpravděpodobnější tak podle něj je, že v Paříži útočili lidé, kterým vadily karikatury Mohameda v časopise Charlie Hebdo, a vraždy zvládli bravurně, protože strávili nějaký čas třeba v Sýrii či Iráku.
Komentátor Mladé fronty Dnes (MfD) izraelskou zeď na hranicích s palestinskými územími připomíná jako opatření, kterým se v Izraeli snížil počet sebevražedných útoků. "Podobnou neotřelou věc, proti níž bude leckdo z plna hrdel křičet, to chce i dnes a tady," píše poté, co zmiňuje přítomnost milionů muslimů v Evropě, z jejichž prostředí se podle něj stále znovu vynořují také zabijáci podobní těm z Paříže.
Vraždění ve francouzské metropoli by prý mělo politiky vyburcovat k tomu, aby imigrační otázka získala prioritu. "Přísun cizinců sice potřebujeme už proto, že jako společnost vymíráme, ale není přece možné, abychom si hřáli jedovatého hada na hrudi," podotýká MfD. Navrhuje doplňovat stárnoucí evropské společnosti lidmi z jiných kulturních krajů než islámských.
Oběti vraždění v Paříži podle deníku nebyly náhodné. "Nezaměnitelně reprezentovaly humor coby hloubkový ventil naší kolektivní mysli. Nešlo tedy jen o to, nahnat nám bezvěrcům a křesťanským jinověrcům strach, ale také nás změnit po lidské stránce," uvádí. Cílem útoku na redakci satirického časopisu bylo, aby si lidé odvykli připouštět, že je v pořádku, když se šprýmaři trefují do čehokoliv, co je napadne, píše komentátor. Reakcí proto musí být publikovat podobné karikatury jako Charlie Hebdo, které teroristům tak vadily. "Ať se ví, že máme svou hrdost. A že si smích coby pilíř naší lidskosti vzít nedáme," dodává MfD.
K řešení přistěhovalecko-muslimské otázky, se kterou si v Evropě nedokáže poradit prakticky žádný stát, vyzývá také další komentář LN. Zmiňuje, že v tolerantním Švédsku protimuslimští extremisté podpalují mešity a Německem pochodují odpůrci islamizace Evropy. "Zaskočení vládní politici jen podepisují petice proti xenofobii a mezitím roste podpora více či méně radikálních hnutí," varuje deník.
Hrozbu islamizace nemuslimských území nelze brát na lehkou váhu, píše v textu v LN poslankyně ODS Miroslava Němcová. Zároveň upozorňuje na vzestup xenofobně laděných hnutí v některých evropských zemích vyvolaný problémy soužití s muslimy.
MfD dnes teroristickému útoku na týdeník Charlie Hebdo věnovala pět prvních stran a LN čtyři. Hospodářské noviny (HN) otiskly na titulní straně půlstránkovou fotografii se záchranáři pečujícími o oběť útoku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.