Známý podnikatel Radim Jančura v rozhovoru pro slovenské internetové noviny DENNIKN, mimochodem hojně citovaném i v České republice, v jedné větě skvěle pojmenoval to, o čem ekonomové sice píší celé knihy, ale nikdo je nečte. A sice že nejhorší forma korupce je politický nákup voličů za peníze daňových poplatníků.
Korupce je velmi zajímavý fenomén. Nejen v České republice. Ačkoliv někdy může tzv. korupční jednání otevírat obchodní příležitosti nebo dokonce pomáhat (např. když komunismem stíhaní odpůrci režimu díky korupci opustili zemi nebo když bylo díky korupci možné do poválečných území dovážet léky a potraviny), pohled většiny společnosti na korupci je 100% negativní. Je totiž nutné rozlišovat korupci v ekonomickém a právním slova smyslu.
Právní definice korupce je poměrně jednoduchá. Ve zkratce: jednání, které je protizákonné, tedy které naplňuje skutkovou podstatu trestného činu vymezenou v platné a účinné legislativě. Ekonomická definice korupce je trochu složitější: je to veškeré jednání, kdy osoba 1 ujednává nějakým způsobem (peněžní úplatek, jiná protislužba...) výhodu s osobou 2, přičemž toto jednání poškozuje třetí stranu (osoba 3).
Poškození třetí strany je přitom naprosto klíčové. Vezměme si následující situaci. Lékař má pacienta, který při jednání o termínu operace přinese lahev drahého koňaku. Korupce? Přijde na to... Pokud je termín stanoven přednostně, což poškodí ostatní pacienty, právník i ekonom se shodnou – ano, to je korupce. Pokud ovšem lékař stanovením termínu neodsune v pořadí ani jinak nezanedbá ostatní pacienty, a chybí tudíž poškozená třetí strana, může přinesená láhev – pro právníka pořád korupce - odrážet špatně nastavený cenový mechanismus ve zdravotnictví nebo prosté vyjádření díku.
A nyní zpět k Jančurově vyjádření o slovenském premiéru Ficovi jako o největším „korupčníkovi“. Radim Jančura tímto oslovením trefně reagoval na situaci, kdy z rozhodnutí Ficovy slovenské vlády mohou studenti a osoby starší 62 let používat vlakovou dopravu zdarma. Ficova strana si tímto bezpochyby kupuje přízeň rodin s dětmi, studentů s volebním právem a seniorů. Jenže: ono zdarma je ve skutečnosti velmi nákladné. Způsobuje obrovské náklady veřejnému sektoru, tudíž všem daňovým poplatníkům. Populistický nesmysl „vlaky zdarma“ samozřejmě poškozuje i soukromé podnikatele ve vlakové dopravě, včetně Jančury, dále podnikatele v autobusové dopravě, taxikáře, no zkrátka všechny, kdo mají své podnikání napojeno na dopravu osob... Nejde přitom o jednorázově poskytnutou obálku, ale systematické otevření černé díry, ve které se budou hromadit ekonomické škody s každým dalším dnem, kdy opatření bude platit.
Výhoda od subjektu 1 (vláda) pro subjekt 2 (vybraní voliči), které poškozuje třetí stranu (osoby bez výhody, daňoví poplatníci, podnikatelé). Kdepak. V tomto případě opravdu není pochyb, zda se jedná o korupci, byť nikoliv v právním, ale ekonomickém slova smyslu. Radim Jančura proto může být naprosto klidný – u soudu si použité oslovení problémů obhájí.
Foto: wikipedia.org, Josef Petrák
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.