Národní protidrogová centrála (NPC) obvinila osm lidí, kteří údajně dováželi z Bulharska do Česka léky s pseudoefedrinem. Policie zajistila celkem 50 kilogramů tablet, z nichž by prý bylo možné vyrobit deset kilogramů pervitinu.
Ten by při pouličním prodeji vynesl minimálně deset milionů korun, při vývozu do ciziny by cena drogy mohla až osminásobně vzrůst. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf centrály Jakub Frydrych.
NPC případ rozkrývala déle než půl roku ve spolupráci s bulharskou a slovenskou policií. Většina údajných pachatelů jsou Bulhaři, léky prý převáželi uschované v autech. Podle Frydrycha je pořizovali v Turecku, kde je nákupní cena těchto léčiv proti ČR padesátiprocentní. Všichni obvinění jsou ve vazbě, za nedovolenou výrobu drog jim hrozí deset až 18 let vězení.
Do Česka putovaly podle Frydrycha léky Cirrus a Sudafed, a to přímo, nebo přes Polsko. Podezřelí údajně šířili tablety v desítkách případů zejména v Moravskoslezském kraji. Policie zabaví na tzv. balkánské cestě z Turecka zhruba tunu léčiv ročně. "V Polsku je druhá tuna a více než jednu tunu prokazujeme v rámci trestních řízení v Česku," dodal šéf NPC.
Začátkem letošního roku Češi ve spolupráci se Slováky odhalili další údajnou drogovou trestnou činnost, a to vývoz marihuany a pervitinu několika kurýrními cestami z Ústeckého kraje na východní Slovensko. Policisté vazebně stíhají tři Čechy a čtyři Slováky, zajistili kilo metamfetaminu a tři kilogramy marihuany.
Šéf slovenské Národní protidrogové jednotky Marián Geleta uvedl, že kurýři používali hlavně auta, někdy cestují vlakem nebo autobusem. "V pravidelných intervalech byli zásobováni dealeři na vyšších pozicích ve východoslovenském regionu. Na základě toho začala naše jednotka práci, který spočívala v odhalení sítě dodavatelů," řekl. Obviněným zadrženým v Česku hrozí 10 až 18 let vězení, podezřelým ze Slovenska 10 až 15 a v případě prokázání činnosti v rámci organizované skupiny 15 až 20 let.
Geleta řekl, že ačkoliv je drogová scéna posledních pět let poměrně stabilní, lze přesto na Slovensku pozorovat určité změny. Je to například vymizení obchodování s heroinem. "Na Slovensku jakoby neexistoval. Nahradily ho syntetické drogy," dodal.
V posledních zhruba třech letech je podle něj také typická výměna zboží za zboží, tzv. barterový obchod. "Na jižním Slovensku na hranicích s Maďarskem dochází k výměně drog. Od nás putuje do zahraničí metamfetamin a marihuana a opačným směrem nové psychoaktivní látky. Některé již jsou na seznamu zakázaných látek, ale některé se stále vymykají kontrole," dodal Geleta.
Slovensko je podle něj podobné Česku v užívání a obchodu s pervitinem a marihuanou. "Proto je policejní spolupráce tolik důležitá. Ostatní okolní země jako Maďarsko, Polsko a Rakousko tento trend nemají," dodal.
V Česku se podle odhadů ročně spotřebuje asi šest tun pervitinu. V tuzemsku jsou velkovýrobny, které za jeden výrobní cyklus dokážou vyprodukovat 20 až 40 kilogramů drogy. Předloni se české policii podařilo zabavit rekordní množství téměř 70 kilogramů pervitinu.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.