Hlavní weby, které v českém prostředí léta zveřejňovaly fake news, jsou sice momentálně zablokované, rozhodně to ale neznamená, že by se dezinformace přestaly šířit. V řetězových mailech se nyní hojně objevují fotky nacistů, kteří mají být údajně z Ukrajiny, a také hajlující prezident Volodymyr Zelenskyj.
Internetem kolují hned dvě fotografie, které mají dokázat, že prezident Volodymyr Zelenskyj je neonacista a Ukrajině vládnou fašisti. V obou případech se ale jedná o manipulaci. Jedna z fotek vznikla skutečně 28. dubna 2021 (jak řetězové e-maily uvádí) a skutečně pochází z Kyjeva, kde se ten den sešla asi stovka nacionalistů. Na fotografii ovšem není Volodymyr Zelenskyj, ale Vladimir Koshovenko. Jak uvádí například server Demagog - jde o ukrajinského blogera, který se účastnil pochodu k výročí založení dobrovolnické 14. divize SS, kterou za druhé světové války tvořili ukrajinští vojáci. Vladimir Koshovenko navíc na fotografii nehajluje, což lze rozeznat tím, že má vztyčené tři prsty - ty mají symbolizovat ukrajinský trojzubec, státní znak Ukrajiny.
Druhá fotografie (viz úvodní foto) pochází z roku 2014 a na té je skutečně Volodymyr Zelenskyj zachycený s nataženou paží. Fotka je však z doby, kdy byl ukrajinský prezident ještě oblíbeným hercem, který natáčel komické scénky. Ve scénce, kterou fotka zachytila, šlo o parodii a ukázku stereotypů, které bývají s Ukrajinci spojovány.
Mohlo by se zdát, že v moderním světě fotografií a videí bude šíření lživých zpráv daleko náročnější, opak je však pravdou. Jak upozorňují Miloš Gregor a Petra Vejvodová, autoři publikace Nejlepší kniha o fake news, audiovizuální materiály k manipulaci doslova svádějí. „V současnosti můžeme hovořit o třech nejčastějších způsobech manipulace: chybné vyložení souvislostí, manipulace subjektu před zachycením okamžiku a manipulace po vzniku fotografie, tedy digitální úpravou,“ uvádějí autoři.
„I přestože jsou fotky a obrázky u článků považovány za důkaz, že se někde něco stalo, ne vždy tomu tak musí být. Z obrázku vyčteme hodně, ale můžeme se taky pěkně napálit, pokud ho někdo použije ve špatné souvislosti,“ varují Gregor a Vejvodová. Toho využívají právě řetězové maily, které mají v předmětu uvedeno „Ukrajina“ a v těle mailu několik fotografií lidí podporující nacismus – kdo jsou tito lidé? Kdy a kde tyto fotografie vznikly? Na nic z toho však řetězový e-mail už neodpovídá. Přesto však dokáže vzbudit potřebné emoce, díky kterým řada adresátů zprávu přepošle dál svým přátelům. A ti zase dalším přátelům.
Odborníci na dezinformace také od počátku invaze na Ukrajinu upozorňují, že Putin používá podobnou rétoriku, jako využíval Adolf Hitler před zabráním Sudet v roce 1938. Narativ o genocidě ruského obyvatelstva na Ukrajině však přetrvává, přestože žádné důkazy neexistují a videa, která ji měla dokazovat, byla uměle vytvořená.
I přes neustále se šířící dezinformace česká veřejnost považuje ruskou invazi Ruska na Ukrajinu za neobhajitelný akt agrese. Ukázal to průzkum společnosti Median pro Český rozhlas. Opačného názoru bylo pouze 9 procent dotazovaných a 4 procenta lidí uvedla, že neví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.