Podle představ odborů by minimální mzda měla v příštím roce vzrůst o 800 až 1000 korun. Na sjezdu stavařských odborářů to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda se zvýšením nejnižšího výdělku počítá, sumu ale neřekl. Minimální mzda se letos od ledna zvedla o 700 korun na 9200 korun. Postupně by měla dosáhnout dvou pětin průměrné mzdy.
"Nebudu říkat žádná konkrétní čísla, rozumím stanovisku pana předsedy Středuly. Je mi sympatické, ale já si počkám na stanovisko ministerstva práce a na jednání odborů a zaměstnavatelů," řekl Sobotka.
Ministryně práce má nyní připravit zprávu o růstu v minulých letech, dopadech zvýšení a o možném vývoji do budoucna. Diskutovat o materiálu pak budou členové vlády, předáci a podnikatelé na tripartitě. Pokud se odboráři se zaměstnavateli nedohodnou, rozhodne kabinet, řekl Sobotka. Uvítal by však, kdyby se podařilo najít shodu nejen na přidání pro příští rok, ale i pro rok 2017.
Premiér řekl, že je stoupencem zvyšování minimální mzdy. Podle něj by měla zajistit, aby práce i za nejnižší výdělek byla výhodnější než pobírání dávek. Růst by měl brát ohled ale na situaci podniků a na trhu práce, dodal.
Zaměstnavatelé a odbory se loni původně dohodli na tom, že by měla minimální mzda vzrůst od letošního ledna o 500 korun na 9000 korun. Vláda nakonec rozhodla o částce o 200 korun vyšší. Podnikatelé to kritizovali. Upozorňovali na to, že po zvýšení minimální mzdy budou firmy muset přidat i ostatním zaměstnancům, mnohé z nich se přitom teprve vzpamatovávají z krize a na výraznější růst výdělků nemají. Některé by proto mohly začít propouštět.
Podle Středuly je debata o minimální mzdě v Česku "neuvěřitelně ideologicky zatížena". Růst nejnižšího příjmu na zvýšení nezaměstnanosti podle něj žádný vliv nemá. Částku 800 až 1000 korun považuje předák za adekvátní. "Na Slovensku je minimální mzda ještě o 50 eur vyšší. Kdybychom se tam chtěli inspirovat, museli bychom požadovat při růstu kurzu koruny 1500 korun," uvedl.
Minimální mzda na Slovensku je 380 eur (nyní asi 10.526 korun). Podle šéfa Senátu Milana Stěcha (ČSSD) okolní státy mají "stejné podnikatelské prostředí", minimální mzda je tam ale vyšší. Pracovníci v Česku se tak prý stávají "zaměstnanci druhé kategorie". Štěch je přesvědčen o tom, že růst minimální mzdy má pozitivní dopad na celou ekonomiku. Vytváří tlak na zvýšení ostatních výdělků, lidé mají víc peněz a chtějí víc utrácet, roste poptávka po výrobcích, takže podnikatelé mohou začít víc vyrábět a prodávat, řekl šéf Senátu.
Zdroj: ČTK
Foto: www.czechtourism.com
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.