„Ohrožujete naši pitnou vodu. Táhněte!“ „Hlubinné úložiště? Slibují nám ráj, chystají nám peklo.“ „Nevkládejme poklady do skály. Jakpak by se k nim potomci dostali?“ Takové nápisy byly včera k vidění na transparentech v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, která je jednou z dotčených obcí lokality Hrádek, jež je jednou ze čtyř „finálních“ lokalit pro případnou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Tam se sešlo zhruba padesát lidí, kteří se tím připojili k dnešnímu Dni proti úložišti. Ten se konal již po šesté.
O dnešní program v Dolní Cerekvi se postarala část místního spolku Roztoč kolektiv. Dopolední happening zahájil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. „Dnes jsme se tu sešli hlavně kvůli tomu, abychom znovu upozornili na všechny ty nezodpovězené otázky, které dlouhodobě pokládáme a stále na ně nemáme odpovědi. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nám stále neodpovědělo na základní otázky, jako třeba: Kdo bude úložiště stavět? Kde budou bydlet? Kam budou jejich děti chodit do školy?“ vyjmenoval některé z mnoha otázek Zdeněk Dvořák.
V krátkosti pak popsal, jak by případný povrchový areál úložiště měl vypadat. Jeho velikost přirovnal k rozloze 21 fotbalových hřišť nebo jako tři areály místního zemědělského družstva. Ocenil také spolupráci s Krajem Vysočina, který za dotčenými obcemi stojí. „Setkáváme se s náměstkyní hejtmana Hanou Hajnovou a připravujeme například memorandum proti úložišti,“ poodhalil starosta Dvořák.
Následný dopolední program v Dolní Cerekvi se nesl v duchu nadneseného využití argumentů státu vůči dotčeným obcím. Jedním z příkladu je urychlení procesu kefírem v narážce na přistavené mobilní wc, které je defacto také nádobou na odpad. „Kadibudka, která tu stojí už třetí den, je umístěná zcela nevhodně vedle velikonoční výzdoby v centru obce, tedy v místě, kam se vůbec nehodí. S úložištěm to máme obdobně,“ vysvětlila organizátorka a dnešní obsluha wc Marta Kovářová.
Další narážkou na argumenty státu byl nápis na dveřích wc „Prý to někde být musí“. Jeden z účastníků, konkrétně šlo o organizátora Maratonu proti úložišti Matěje Koláře, zmínil, že proti úložišti dělá možné i nemožné. „Třeba se budu stavět i na hlavu,“ řekl Matěj Kolář a následně tak opravdu učinil.
Dnešního Dne proti úložišti se zúčastnila také Ludmila Fučíková z Dolní Cerekve, která proti úložišti aktivně vystupuje už 29 let. Podle svých slov zažila již čtyři ředitele Správy úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) a také již 16 ministrů MPO. „Za těch 29 let se nic nezměnilo, všichni žvaní stejně. Jejich řeči o tom, že se musíme obětovat, vůbec neberu. Mám velkou radost z toho, že se teď starostové dali dohromady. Mrzí mě i to, že před volbami jsme moudří voliči a po volbách jsme ekoteroristé a pouliční lůza. Pro MPO a SÚRAO mám vzkaz, ať táhnou k šípku,“ sdělila redakci Drbny Ludmila Fučíková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.