V sobotu se tradičně pálí čarodějnice a pražští hasiči apelují na to, aby lidé ohně zabezpečili a plánované akce jim nahlásili. Pokud nedodrží pravidla, mohou dostat pokutu až půl milionu korun.
Letošní jaro už bylo z hlediska výjezdů rekordní, v suchém a teplém březnu hasiči zasahovali u 323 požárů, z toho 91 bylo v přírodě. To je nejvyšší číslo za posledních deset let.
„Od 1. do 27. dubna evidujeme 33 požárů v přírodním prostředí,“ uvedl pro Pražskou Drbnu mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Pokles zdůvodnil častějším aprílovým deštěm. „I přesto může být půda na mnoha místech stále sušší a každé neopatrné zacházení s otevřeným ohněm může mít následky v podobě rychlého šíření požáru,“ informoval již dříve v prohlášení pro novináře.
Hasiči proto doporučují hlásit plánované ohně přes internet, u akcí organizovaných právnickými osobami je to dokonce jako povinnost.
Lidé své táboráky musí zabezpečit, tak, aby se jim nevymkly z kontroly. Pokud to nezvládnou a způsobí požár, zaplatí na pokutě až pětadvacet tisíc.
Organizátoři větších akcí pak musí vše oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. „Zejména při pálení velkých vater by měl pořadatel celou akci včas oznámit a domluvit se například i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce,“ zdůraznil Kavka. Když to neudělají, hrozí jim až půl milionová pokuta.
Historicky ale není poslední dubnový den na výskyt požárů nijak výjimečný. „Čarodějnice za poslední tři roky nemají vyšší nárůst požárů. V dalších letech jsou čísla navíc minimální. Jde o jednotky neuhašených ohnišť v rámci Prahy. Minulý rok jsme neměli s ohledem na proticovidová opatření žádný případ, který by prokazatelně souvisel s pálením čarodějnic,“ řekl Kavka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.