Významnou osobností regionální tělovýchovy a Sokola byla Blažena Petrová, která se narodila před sto lety, 9. května 1922 v Prostějově. Ve městě v roce 1941 absolvovala Dívčí reálné gymnázium. Potom studovala na učitelském ústavu ve Valašském Meziříčí a působila na řadě škol včetně olomoucké univerzity.
Blažena Petrová učila na měšťanských školách v Plumlově, Brodku u Prostějova, Kostelci na Hané, Čelechovicích, Vrbátkách a v Prostějově na základních školách v Palackého, Rejskově a Komenského ulici. Učila češtinu, němčinu, zeměpis a tělesnou výchovu. Tyto aprobace si doplnila studiem na Univerzitě Palackého. V roce 1956 absolvovala Vysokou školu pedagogickou v Olomouci. Stala se lektorkou Ústavu tělesné výchovy, zpočátku působila na Přírodovědecké fakultě. Po integraci tělovýchovných kateder byla řadu let vedoucí oddělení tělesné výchovy na Filozofické fakultě UP.
Už od dětství cvičila v prostějovské jednotě Sokol I. V letech 1945–1948 byla vedoucí dorostenek a župní vedoucí dorostenek Sokolské župy prostějovské. Po zrušení Sokola a vzniku jednotné tělovýchovy se začátkem padesátých let stala zakládající členkou hnutí umělecké – později moderní gymnastiky. Byla předsedkyní krajského svazu a dlouholetou členkou ústředního výboru svazu.
V letech 1953–1988 byla předsedkyní sportovně-technické komise a komise rozhodčích. Organizovala soutěže Mezinárodní gymnastické federace a zúčastnila se řady mezinárodních utkání a světových soutěží v moderní gymnastice. Byla také trenérkou I. třídy a první mezinárodní rozhodčí s kreditem FIG.
Publikovala v odborných časopisech. Je autorkou skript pro výuku moderní gymnastiky, pravidel moderní gymnastiky a monografie Základy umělecké gymnastiky (Praha 1962, spoluautorky Danica Fürlová-Votavová a Helena Livorová). Druhé přepracované vydání pod názvem Základy moderní gymnastiky (Praha 1972) bylo přeloženo do němčiny a japonštiny.
Byla autorkou scénářů tělovýchovných akademií v rámci velkých mistrovství a univerziád. Složila například pódiové skladby pro Gymnaestrády v Záhřebu (1956) a ve Vídni (1966). Je autorkou čtyř spartakiádních skladeb – pro dorostenky (1960, 1965) a pro vysoké školy (1975, 1980). Po roce 1989 se svými zkušenostmi a elánem zapojila do obnovení činnosti Sokola. Její skladba (společně s M. Fahrovou) pro starší žákyně na XII. všesokolském sletu v roce 1994 byla reminiscencí na sokolský slet v roce 1948. K osmdesátinám jí byla za dlouholetou práci udělena stříbrná medaile České obce sokolské. Byla rovněž čestnou členkou náčelnictva žen České obce sokolské.
Odborná asistentka Blažena Petrová byla významnou a obětavou tělovýchovnou činitelkou. Její práce byla oceněna udělením řady titulů a vyznamenání, například Zasloužilá cvičitelka, Zasloužilá rozhodčí moderní gymnastiky, Zasloužilá pracovnice ministerstva školství, Tyršova medaile I. stupně Za zásluhy o rozvoj tělovýchovy, dvakrát Zlatá medaile Univerzity Palackého, členka Síně slávy moderní gymnastiky (2008).
Blažena Petrová zemřela v roce 2012 v Olomouci a její ostatky jsou uloženy na Ústředním hřbitově v Olomouci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.