Dvě desítky dětí z Ukrajiny dochází do adaptační skupiny na Bolevecké základní škole. Společně se učí česky, procvičují matematiku i se věnují rodnému jazyku, aby na něj nezapomněly. Starají se o ně tři učitelky, které pocházejí taktéž z válkou zmítané země. Podle jejich slov se dětem velmi stýská po otcích, řada z nich se před útěkem musela schovávat v krytech.
Celkem 24 dětí pochází z nejvíce postižených oblastí Ukrajiny – Mariupolu, Buči, Charkova a Oděsy. Zázemí našly na základní škole v Bolevci, kde se o ně starají tři ukrajinské učitelky. Jednou z nich je Marijana Jíšová, která již dlouhodobě v Plzni žije a je učitelkou s aprobací ruština – němčina. „Dětem nejvíce chybí tátové. Stane se nám, že se děti z ničeho nic při vyprávění rozpláčou, když si vzpomenou na své tatínky. Odhaduji, že třetina dětí zažila na vlastní kůži samotné boje, třetina se ukrývala v krytech. Přibližně polovina dětí z naší skupiny se nemá kam vrátit, jejich domovy neexistují,“ uvedla Jíšová.
Dětem se ve skupině líbí. Jejich výuka začíná v osm ráno, kdy se společně sejdou ve třídě. Poté následuje dvouhodinovka češtiny, kdy se učí číst a psát. Vše doplňují také ukrajinštinou. Dále procvičují matematiku a užívají si výtvarnou výchovu.
Adaptační skupina funguje od 15. března od 7 do 16h a dochází do ní děti ve věku od 6 do 10 let. Skupina funguje zdarma, děti dostanou také oběd a svačinu. „Co se týká například obědů, děti nebyly zvyklé na naši stravu. Omáčky pro ně byly naprosto nové nebo jsou zvyklé si k jídlům často brát chleba,“ doplnila ředitelka ZŠ Helena Brunclíková.
Od počátku konfliktu na Ukrajině se plzeňské hnutí Lions Clubu spojilo s kolegy z Bavorska a společně koordinují pomoc. Nakupují především léky, hygienické potřeby a jídlo a odvážejí je na slovensko-ukrajinské hranice. Hodnota jejich pomoci je již ve výši 500 tisíc euro.
Díky benefičnímu koncertu, který uspořádal Lions Club Plzeň Bohemia, se podařilo vybrat peníze na sešity, učebnice, omalovánky i třeba na koberce, aby bylo prostředí útulnější. „Lionské hnutí vzniklo v roce 1917, kdy ho založil společně s přáteli Melvin Jones, pojišťovací agent z Chicaga za účelem pomoci osleplým vojákům ve Spojených státech amerických. Poté se rozšířilo do celého světa. V České republice má klub 25letou tradici. V Plzni máme samostatné dámské hnutí. Především podporujeme slabozraké lidi, ale v současné situaci je naše pomoc směřována samozřejmě i na Ukrajinu,“ vysvětlila viceprezidentka Lions Clubu Vlasta Formánková.
Radní pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO) doplnila, že další adaptační skupiny pro ukrajinské děti při městských školách jsou zřízeny na 78. a 49. mateřské škole, Benešově základní škole a 31. základní škole.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.