Po třech letech, kdy byla pevnost Dobrošov uzavřená, se památka opět otevírá návštěvníkům. Ti se mohou těšit na nové návštěvnické centrum s audiovizuální expozicí, ale i upravené nadzemní i podzemní části tvrze, které nyní více připomínají atmosféru napjatých let 1937–1938. Nové je i dobové vybavení pevnosti. Oblíbená památka se turistům otevře tento týden.
„Pevnost Dobrošov je významnou památkou linie pohraničních pevností z období před 2. světovou válkou. Už před rekonstrukcí byla hojně navštěvovaná a díky této revitalizaci má potenciál stát se jednou z hlavních atraktivit Královéhradeckého kraje. Tvrz symbolizuje významnou etapu historie Československa. Naším cílem je nejen připomenout její historii, ale i nelehkou dobu, kdy vznikala a kdy také byla opuštěna,“ uvádí hejtman Martin Červíček (ODS).
V pevnosti momentálně probíhá zkušební provoz pro školy a objednané skupiny. Pro veřejnost se otevře příští úterý, 17. května.
„Expozice doplňují interaktivní audiovizuální technologie, které návštěvníky připraví na prohlídky samotných objektů, případně jim doplní již nabyté znalosti. V multimediálních projekcích se turisté seznámí například s vývojem opevnění od pravěku po moderní pevnostní objekty, s pevnostními objekty ostatních evropských států, prostřednictvím 3D projekce s modelem dobrošovské tvrze nebo pomocí virtuální reality prožijí průlet s netopýry, kteří mají na Dobrošově zimoviště,“ upřesňuje v tiskové zprávě náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši). Původní nevyhovující návštěvnické centrum bylo srovnáno se zemí. Nová budova vyrostla na jeho místě.
V novém návštěvnickém centru se nyní nachází i kinosál, kde návštěvníci uvidí nový dokumentární film přibližující atmosféru období mobilizace na Dobrošově prostřednictvím příběhu svobodníka Eduarda Zicháčka.
Rekonstrukcí prošlo jak samotné podzemí, tak všechny tři nadzemní objekty tvrze – srub Zelený, Můstek i Jeřáb. V rámci oprav došlo k obnovení a stabilizaci původních konstrukcí, provedení nové elektroinstalace a také odstranění některých škod – ovšem jen těch, ke kterým došlo v novodobé historii. Poškození, které způsobili němečtí vojáci za nacistické okupace, rekonstruktéři zanechali. V roce 1943 tu totiž německé dělostřelectvo provádělo týdenní zkušební palbu nových protibetonových granátů. Jeden z nich je dodnes zapíchnutý ve stěně srubu Můstek.
„Největší proměna se odehrála na srubu Zelený, kde došlo k výrobě replik střílen, úpravám vstupních dveří i s instalací schodišťové plošiny pro vozíčkáře," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Díky tomu se podzemí zpřístupnilo i pro imobilní občany.
Železobetonový srub Jeřáb je pak nově vybaven sbírkovými předměty a exponáty, které evokují jeho stav v roce 1938 – uniformy, dobový nábytek i zbraně, například těžký kulomet vzor 37 z třicátých let 20. století.
Pevnost Dobrošov tvoří pěchotní sruby Můstek a Jeřáb a dělostřelecký srub Zelený. Mezi nimi se rozléhá 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor v hloubce 20–39 metrů pod povrchem terénu. Traduje se, že při rubání podzemních chodeb postupovali minéři z několika směrů proti sobě – a setkali se s přesností na třicet centimetrů.
Práce na pevnosti zastavila v roce 1938 Mnichovská dohoda. Na místě zbylých tří nedokončených objektů je dnes k vidění pouze navážka s náletovými porosty. Sedmý plánovaný objekt neměl být bojový, ale pouze vchodový. Jeho základy byly ale po válce zahrnuty a dnes je na místě pastvina.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.