Ukrajinští Romové od brněnského nádraží mají nový domov. Původní plácek u hlavního vlakového uzlu vystřídali za areál poblíž autobusového nádraží, kam je město v pátek přesunulo. Na místě mají stany, vodu i toalety Jejich dosavadní tábořiště radnice oplotila, aby se na místo nevraceli.
Celkem tři obří stany postavil magistrát ukrajinským Romům, kteří mnohdy mají i maďarské občanství, na volném pozemku mezi ulicemi Koliště a Benešova. Důvodem opatření byl fakt, že město se v posledních dnech potýká s vysokým přílivem návštěvníků vyznávajících takzvanou dávkovací turistiku. V návaznosti na kritiku veřejnosti se radnice odhodlala k ráznému kroku, jenž spočíval v přestěhování několika členné skupiny na oplocený a nevyužívaný pozemek.
Podle záběrů přímo z místa si lidé na nové zázemí zvykli rychle. Na plotech suší prádlo, děti si hrají venku i v šapitó a další spokojeně klábosí či pokuřují před hlavním vstupem. Kromě obydlí získali také cisternu s vodou, kontejnery nebo toalety. Potřebu tak nevykonávají v podchodě, kam chodili doposud.
„Místo u Malinovského náměstí je z našeho pohledu vhodnější, je větší a není mezi tramvajovými kolejemi, tudíž nebude docházet k dopravním nehodám. A není tak frekventované,“ vysvětlila včera důvody přesunu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Další novinkou, která se v moravské metropole v souvislosti s ukrajinským Romy udála, je plot u brněnského nádraží. Právě tam doposud strávili s krátkými přestávkami zhruba měsíc. Magistrát si od opatření slibuje, že se tam táborníci už nevrátí. Brno zároveň netuší, jak dlouho se svérázní návštěvníci ve městě zdrží. Počítá se, že po obdržení dávky z Brna zmizí.
„Jejich životní návyky jsou jiné, běžně žijí kočovným způsobem života, tudíž jim vyhovuje být na trávníku. Pracovníkům proto tvrdí, že nic nepotřebují a jen čekají na dávky. Úřad práce nazývají bankou, od které se nehnou,“ popsal vedoucího Odboru sociální péče Magistrátu města Brna Jan Polák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.