Podle policejních odhadů zhruba dvě tisícovky zemědělců a jejich příznivců dnes demonstrují v Praze. Kolem poledne vyšli průvodem z Václavského náměstí před úřad vlády na Malé Straně. Cestou zemědělci omezovali dopravu v místech, kudy procházeli. Zemědělci protestují proti nastavení dotací ve prospěch malých farmářů. V rukou mají desítky transparentů, pískají, troubí a bubnují.
Protest začal na Václavském náměstí už v dopoledních hodinách. Po půl desáté zahájil akci projevem prezident Agrární komory Jan Doležal, postupně se u mikrofonu vystřídali zástupci dalších svazů nebo odborů. Organizátoři přenášeli na obrazovku na Václavském náměstí svůj protest, který probíhal v Lucerně.
Podle Doležala se produkční zemědělci kvůli novému nastavení dotací ocitnou na hranici přežití. Zmínil také, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopné konkurovat firmám z okolních zemí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na setkání řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Zemědělci jsou proti nastavení dotací ve prospěch malých farmářů. Kolem jedné hodiny dorazili před úřad vlády na Malé Straně, kde dál protestují. Podle policie demonstruje asi 2 tisíce lidí, kteří provolávali hesla jako chceme rovné podmínky, už jsme tady nebo bude hlad.
„Na shromáždění dohlížejí desítky policistů z pořádkové, kriminální a dopravní služby. Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku. Pochod proběhl bez problému,“ řekla dnes odpoledne redakci Pražské Drbny mluvčí policie Violeta Siřišťová.
Shromáždění po jedné hodině zaplnilo prostranství před úřadem vlády i přilehlou ulici. V budově Strakovy akademie, která je sídlem vlády, ve stejnou dobu zasedá kabinet Petra Fialy (ODS).
Komora i Zemědělský svaz už od ledna protestují proti změnám v nastavení dotací, kritizují vládní rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Více peněz tak dostanou malí farmáři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.