Většina zákonodárců se spíše kloní ke změnám v podávání ústavní žaloby na prezidenta. Zatímco nyní ji musí schválit třípětinovou většinou Senát a získat stejnou podporu ve Sněmovně, nově by podle záměru mohly žalobu podat obě komory zvlášť.
Ve hře je i možnost, že pravomoc by se vrátila jen Senátu, jako tomu bylo v minulosti. Vyplynulo to z dnešní debaty sněmovního podvýboru pro ústavu se senátory z ústavní komise a dalšími odborníky.
Sněmovní kluby daly pětadvacet námětů ústavních změn, dále se bude vést diskuse asi o třetině záměrů. "Řekl bych, že z původních 25 témat bude sedm, možná deset, o kterých budeme debatovat dál," řekl novinářům předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).
Dál se bude diskutovat například taky o jmenování členů bankovní rady České národní banky. Nebylo by podle záměru ve výsostné pravomoci prezidenta, nutný by byl souhlas Senátu. Proti záměru ale vystupuje opozice. "Není jasné, co má Senát společného s měnovou politikou," uvedl například Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové). Také komunisté nevidí podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa důvod, proč nynější úpravu měnit.
K dalším změnám, které postoupily do další debaty, patří neopakovatelnost mandátu ústavních soudců, zánik mandátu zákonodárce při pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin, stanovení pevných termínů voleb do Senátu a do zastupitelstev obcí a krajů nebo zakotvení zvyklosti, podle níž s demisí premiéra padá celá vláda.
Zaveden naopak pravděpodobně nebude takzvaný klouzavý mandát poslanců, kteří se stanou ministry. Po dobu výkonu funkce by za ně nastoupil náhradník. Podle Jana Chvojky (ČSSD) k tomu není racionální důvod, Filip to označil za hloupost. Klouzavý mandát naopak podpořil Tomio Okamura (Úsvit), podle něhož nejsou obě funkce časově zvládnutelné. Ústavní právník Aleš Gerloch k tomu podotkl, že každý ministr, jenž je poslancem, se může už nyní mandátu vzdát. Někteří poslanci se navíc obávají toho, že ministři, kteří by nebyli poslanci, by do Sněmovny docházeli ještě méně často než nyní.
Nynější ambicí je nepředkládat návrhy na změny ústavy jednotlivě, ale podat v jednom balíku ty, které mají šanci na schválení. Jasněji by mělo být podle Tejce do konce března, předloha by mohla být hotová v polovině roku.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.