Většina obyvatel pražské Koněvovy ulice se nevyjádřila v anketě radnice k tomu, zda si přejí přejmenování ulice na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty. Mluvčí Prahy 3 David Šebek v tiskové zprávě oznámil, že na rozeslaný dopis reagovalo 944 z 3689 obyvatel, kteří jej převzali. Z těch, kteří se vyjádřili, 71 procent přejmenování nechce. Otázku nyní projedná zastupitelstvo městské části, o přejmenování by v případě jeho kladného stanoviska finálně rozhodovalo vedení magistrátu.
„Za údaj s největší vypovídací hodnotou považuji údaj o účasti v průzkumu. Zatímco na sociálních sítích se zdálo, že téma přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu budí opravdu obrovský zájem a že je tu velká část obyvatel této ulice, kteří se proti tomu staví, samotný průzkum ukázal, že pro většinu místních to zřejmě není podstatné téma," uvedl radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN). Dodal, že i v případě provozoven se vyjádřilo jen 42 z oslovených 262.
Radnice uspořádala i online anketu určenou lidem, kteří v Praze 3 žijí, pracují nebo studují. Za deset dní v ní hlasovalo 2273 lidí, z toho pro přejmenování se vyslovilo 63 procent. Křeček dodal, že se mu s úřady podařilo vyjednat, že v případě přejmenování by výměna občanských průkazů a technických průkazů u majitelů aut byla zdarma. „Další důležitou zprávou je, že drtivá většina úkonů by se obešla bez osobní účasti občanů," dodal.
O přejmenování budou v úterý 21. června jednat zastupitelé městské části. V případě, že se zastupitelé vysloví pro, zašle radnice své kladné stanovisko magistrátní místopisné komisi, která již s přejmenováním souhlasila. Finálně o pojmenováních pražských ulic a veřejných prostranství na základě doporučení komise rozhodují městští radní.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.
Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté. Letos v květnu pražští zastupitelé odebrali Koněvovi čestné občanství. Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jsou to vyhozené peníze a jsou duležitější věci. Kdo by to zaplatil firmám a obchodníků?