Za tento článek mě jistí lidé nebudou mít rádi. Mám na mysli jedince, kteří vědí, jak velmi výhodně nakupovat budovy, pozemky, auta, techniku či další movitý majetek za zlomek pořizovací ceny od státu. Konkrétně od státních institucí. Nemovitosti za půlku tržní ceny, plně servisovaná ojetá auta levněji než v autobazarech, těžká vojenská technika, počítače a monitory za stokoruny nebo nářadí za desetikoruny... S těmito aktivy se dá pak třeba velmi dobře obchodovat podle známého hesla „levně koupím – draze prodám“. A můžete to dělat i vy. Nevíte, jak na to? Tak čtěte dál...
Náš stát, respektive státní instituce v České republice hospodaří každoročně s majetkem v hodnotě tisícovek miliard Kč. Nejde jen o státní rozpočet a rozpočty krajů, měst a obcí, ale také o nemovitosti a movitý majetek v užívání všech úřadů a státních firem. A právě část tohoto majetku je prostřednictvím přímých prodejů, aukcí či veřejných výběrových řízení systematicky rozprodávána. A to za ceny, za něž byste podobná aktiva jinde sháněli jen velmi těžko.
Vše je naprosto legální, ale ne úplně transparentní. Není totiž úplně snadné dostat se k informacím, proto o možnostech nákupu státního majetku ví jen velmi málo lidí – ti si tedy nekonkurují a logicky pak „nevyšroubují“ cenu aktiv vysoko. V řadě prodejů je majetek postoupen jedinému zájemci. Minimální možné nabídky jsou při prodejích státního majetku přitom i poloviční v porovnání s cenami tržními. Asi jste již netrpěliví, jak na to – v zásadě existují dvě možnosti. Zaměřit se na centralizovaná tržiště dražeb a prodejů, nebo se pídit po majetku na webech jednotlivých státních institucí.
Příkladem první možnosti, tedy centralizovaného tržiště stovek inzerátů s prodejem státního majetku, je webový portál www.vasmajetek.cz. Ten shromažďuje nabídky z dražeb, aukcí a dalších prodejů majetku státu, krajů, měst, obcí a exekučně zabaveného majetku. Zdarma umožňuje vyhledat, zda aktuálně neprobíhá prodej nemovitosti, automobilu či ostatních typů majetku (dle klíčových slov) zrovna ve vašem kraji. Za podobným účelem je Českou poštou provozován portál www.centralniadresa.cz, na kterém můžete vyjma veřejných dražeb státního majetku a přímých prodejů majetku k odkupu listovat i veřejnými zakázkami státních institucí (přesměrování na Věstník veřejných zakázek).
Česká republika má samozřejmě svůj specializovaný úřad, který se správou státního majetku zabývá. Je jím Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Na jeho webových stránkách (www.uzsvm.cz) je možné procházet rozsáhlé databáze prodejů nemovitého majetku (budovy, pozemky, stavby, nebytové prostory), movitého majetku či finančního majetku k prodeji.
Ne všechny možnosti k nákupu jsou k dispozici na centralizovaných úložištích. A právě tady vzniká velmi zajímavá možnost, jak na internetových stránkách jednotlivých ministerstev nebo státních institucí, u kterých byste to třeba ani nečekali (např. Povodí Labe), najít skutečné poklady. S individuálním hledáním je jak spojeno pozitivum (málokdo o tom ví) tak negativum (je pracné nabídky objevit). Každá státní instituce by měla tuto nabídku nepotřebného majetku zveřejňovat, jde jen o to ji najít. Jak?
Na jednotlivých webech státních institucí se vždy soustřeďte na hlavní nabídku (většinou v levé části webu a/nebo na hlavní horní liště webu). V této nabídce by se mohla vyskytovat položka „Prodej majetku“, „Prodej nepotřebného majetku“ či „Nepotřebný majetek“. Pokud nic podobného nevidíte, budete se webem muset proklikat. Začněte určitě u položky „O nás“ (či např. „O ministerstvu“, „O úřadu“). Pokud ani tam prodej nepotřebného majetku není, pravděpodobnost úspěchu zvýšíte, když se budete soustředit na položky „Hospodaření“, „Informace pro veřejnost“, „Veřejné zakázky“, „Nabídky a zakázky“ nebo „Povinně zveřejňované informace“.
Abychom vám hledání usnadnili, sdílíme na začátek několik našich tipů:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.