Platforma Airbnb, přes kterou mohou lidé pronajímat své pokoje, byty či domy, definitivně zakázala pořádání večírků. Zástupci některých městských částí v Praze by od společnosti chtěli mnohem zásadnější omezení, lepší komunikaci a transparentní provoz.
S dočasným zákazem večírků přišlo Airbnb už před dvěma lety, kdy lidé využívali pronájmů k soukromým party v době, kdy kvůli covidu zavřely komerční podniky. Jak společnost uvedla v tiskové zprávě, stížnosti na hlasité akce se poté snížily o 44 procent.
Zákaz teď vešel v platnost permanentně, v objektech se nesmí pořádat hlučné večírky nebo akce hromadně organizované přes sociální sítě. Sousedé mohou rušení klidu nahlásit přímo Airbnb telefonem či emailem. Pro představitele některých městských částí je to ale nedostatečný krok.
„O tomto kroku Airbnb slyším poprvé, tato platforma s městskou částí bohužel vůbec nekomunikuje. Jako opatření se mi to jeví jako naprosto nedostatečné. Jako první bych ocenil, pokud by nám Airbnb poskytlo přímo soupis bytů, ve kterých je toto podnikání provozováno, abychom mohli efektivně kontrolovat, zda tito podnikatelé mají živnostenské oprávnění, platí ubytovací poplatky a mají nemovitost zkolaudovanou jako ubytovací zařízení, nikoli jako byt,“ uvedl pro redakci Pražské Drbny místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.
I Praha 7 by uvítala jiné, mnohem zásadnější opatření. Chce limit délky pronájmu. „Zákaz večírků samozřejmě vítám. Skutečným přínosem by však bylo vrátit se k původní myšlence a omezit pronájmy na 30 dní v roce v jednom bytě. To bych Airbnb zatleskal, protože by tím skončil jeho devastující vliv na ceny pronájmů v Praze,“ řekl redakci starosta Sedmičky Jan Čižinský.
I když Praha 5 zákaz vítá, sama stížnosti na hluk ve své oblasti nevidí jako velký problém. „Náš odbor neeviduje příliš stížností na ubytované přes Airbnb. Určitě jsou dobrá opatření, aby ubytovaní neobtěžovali hlukem, nepořádkem apod. ostatní bydlící v domě,“ popsala redakci situaci Marcela Justová, vedoucí Odboru bytů a převodů nemovitých věcí městské části.
Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se k minulému červenci přes Airbnb v Praze nabízelo 6 972 jednotek, ve kterých bylo přes 18,5 tisíce lůžek. Počet hostitelů se pohyboval kolem 3,5 tisíc. To jsou čísla srovnatelná například s Kodaní, Vídní nebo Lisabonem.
„Nejvíce jednotek se nachází na Novém Městě (1 696), Starém Městě (957), Vinohradech (726), Žižkově (616) a Smíchově (459). Více než 200 jednotek se dále nachází na území Holešovic a Karlína. Více než 100 jednotek je pak situováno v Nuslích, Dejvicích, Vršovicích a Libni,“ píše se v dokumentu.
Celé byty a domy představují 75 procent celé nabídky. „Absolutně nejvíce celých bytů či domů se však soustředí na Novém Městě (1 315), Starém Městě (797), na Vinohradech (565), Žižkově (483) či Smíchově (361). Kolem 200 bytů je dále nabízeno na Malé Straně, v Holešovicích a
v Karlíně,“ informuje analýza.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.