Hned několik úkolů zadal jihočeský krajský úřad firmě, která připravuje průmyslovou zónu u D3 na Táborsku. Záměr plánovaný v Soběslavi nedaleko dálnice počítá mimo jiné se šesti halami. Některé budou sloužit k výrobě, další využijí nájemci ke skladování.
Krajský úřad Jihočeského kraje vydal rozhodnutí minulý týden. Posuzování vlivů na životní prostředí má na starosti stejnojmenný odbor. Ten informoval o tom, že se materiál vrací oznamovateli k přepracování.
Projekt zahrnuje šest průmyslových hal o celkové zastavěné ploše 72 577 metrů čtverečních. Dvě mají sloužit ke skladování a ve zbytku se bude vyrábět. Rozloha území je 211 699 metrů čtverečních. Oznamovatelem záměru, který má vzniknout v katastru Soběslavi, je společnost Exprin Property.
„Na základě obdržených vyjádření k dokumentaci a na základě doporučení zpracovatele posudku vám krajský úřad sděluje, že bude nutné dokumentaci přepracovat. K následnému posouzení a s ohledem k environmentálním charakteristikám území, kde je záměr umisťován, je žádoucí dořešit následující okruhy a doplnit tyto informace,“ uvedla ve vyjádření Jana Kubecová, zástupkyně vedoucí oddělení IPPC a EIA odboru životního prostředí.
Ve vyjádření je pak seznam celkem šesti věcí, které musí oznamovatel doplnit. „Na základě požadavku MŽP provést aktualizované hodnocení vlivů záměru na půdu. Významná ztráta plošné výměry půdy musí být komplexně a aktuálně zhodnocena, je nutno prokázat nezbytnost záboru v navrženém rozsahu, a to i ve vztahu k zhodnocení veřejného zájmu pro navržené odnětí,“ popsala Kubecová.
Firma musí také aktualizovat hlukovou a rozptylovou studii, doplnit posouzení vlivů na krajinný ráz o vizualizace jednotlivých dálkových pohledů či vyhodnotit možné negativní vlivy světelného znečištění. Krajský úřad zároveň požaduje uvést do souladu nejasnosti ohledně počtu parkovacích míst a z toho vyplývající případné negativní vlivy. Projektanti se pak musí více zabývat vyhodnocením možných kumulací vlivů s jinými záměry v regionu.
Investor průmyslové zóny tak nabral další zpoždění. Petr Prokop, jednatel společnosti Exprin Property, Budějcké Drbně řekl, že dopracování potrvá řádově několik měsíců. „Připomínky se musí vypořádat, něco je potřeba doplnit či přepracovat. Materiál poté předložíme tak, aby to bylo v souladu s připomínkami krajského úřadu,“ sdělil redakci. Poté bude následovat mimo jiné veřejné projednávání.
Záměr se v Soběslavi řeší dlouho a je častým předmětem jednání zastupitelů. Proti vystupovala i část opozice. „Nyní musí developer připomínky zapracovat a znovu je předložit k posouzení vlivu na životní prostředí. Opět se ukazuje, že doposud opravdu není nic rozhodnuto,“ napsali na svém facebookovém profilu opoziční Piráti.
Ve městě vznikla také iniciativa, která žádala referendum. Spolek Naše Soběslav nakonec v červnu informoval o tom, že bude podávat připomínky při procesu vyhodnocování vlivů na životní prostředí, o jehož výsledku informoval odbor životního prostředí.
Investorem je podnikatel Jiří Tomeš, který se věnuje zahraničnímu obchodu. Projektový management má na starosti společnost Exprin Property. Ta již několik měsíců vyjednává se zástupci města o podobě záměru. Zastupitelé dokonce založili Výbor pro rozvoj průmyslové zóny, který má za úkol prosazovat požadavky města. Vedení Soběslavi v minulosti deklarovalo, že podporuje průmyslovou zónu, pokud bude ku prospěchu rozvoje města.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.