Pondělí 7. 4. 2025  |  Svátek má Heřman / Hermína

Brno spřádá plány na horkovod. Povede přes dva tisíce pozemků

Autoři | Foto ČEZ

Na stavbu dvaačtyřicet kilometrů dlouhého potrubí, jímž bude proudit teplo z Dukovan, se chystají v Brně. Horkovod, který městu přinese energetickou soběstačnost, má stát do deseti let. Plánovaná trasa ale vede přes více než dva tisíce parcel.

Staronový plán na stavbu horkovodu, který propojí dukovanskou jadernou elektrárnu s moravskou metropolí, má dlouhodobě snížit závislost moravské metropole na dodávkách ruského plynu. Nové potrubí povede přes 2 500 pozemků na jižní Moravě a Vysočině, z nichž některé mají více vlastníků. Právě souhlas všech majitelů, který není jistý, bude potřeba k odkoupení potřebných parcel.

První jednání o pozemcích zatím zahájily brněnské teplárny v Oslavanech na Brněnsku. „Počítáme s tím, že teplárnám, a tedy i městu Brnu pomůžeme s jednáními o výkupu s vlastníky dotčených pozemků,“ přislíbil tamní starosta Vít Aldorf (ODS) s tím, že pětitisícová obec horkovod ráda využije.

Realizaci projektu urychlily rostoucí ceny energií i ukrajinsko-ruský konflikt, jenž trvá od února. V plánu je vystavět potrubí s několika čerpacími stanicemi, ke kterému se v brněnských Bosonohách připojí další trubky. Na horkovod by se v moravské metropoli napojily všechny domácnosti, jež nyní fungují přes centrální zásobování teplem. Půjde o zhruba 250 tisíc obyvatel plus velkou infrastrukturu.


Plán horkovodu z dukovanské elektrárny do Brna FOTO: Twitter Markéta Vaňková

Padesát procent tepla pro Brno

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) jdou práce na projektu zatím rychle. „V memorandu je uvedeno, že výstupy pro rozhodnutí, jestli a za jakých podmínek má vybudování horkovodu proběhnout, mají být k dispozici do konce roku. Podle rychlosti, s jakou práce na analýzách postupují, předpokládám, že už v září bychom měli znát úvodní ekonomické parametry projektu," řekla primátorka.

Podle ředitele Tepláren Brno Petra Fajmona pokryje teplo z Dukovan až padesát procent tepla potřebného v Brně. S jeho výrobou sice stoupne účinnost dukovanské elektrárny, elektřiny se v zařízení však bude vyrábět méně než dosud. „V celkovém efektu je to ale výhodnější. Co se týče tepla, nejde o žádné odpadní teplo. Budeme ho vyrábět přímo pro tento účel,“ vysvětlil již dříve ředitele ČEZ Daniel Beneš

Odkud peníze na miliardovou investici poputují, zatím není jasné. O věci se momentálně jedná s ministerstvy průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí i Evropskou investiční bankou.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky horkovod, Dukovany, teplo, pozemky, Brno, pozemek, ODS, Markéta Vaňková, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Daniel Beneš, Evropská investiční banka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.