Poslanci dnes po mnohahodinové debatě propustili do závěrečného čtení kontroverzní vládní novelu energetického zákona. V souladu s novými sněmovními pravidly se nad ní ještě jednou sejde hospodářský výbor, aby posoudil všechny pozměňovací návrhy.
Sešlo se jich zhruba 350, řada z nich se ale překrývá. Novelu kritizuje především opoziční hnutí Úsvit, před jejím přijetím varuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Poslanci by ji mohli schvalovat v dubnu.
Novela mimo jiné stanoví, že poplatek za obnovitelné zdroje se má nově platit podle kapacity jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby. Ministerstvo průmyslu ujišťuje, že žádný odběratel nově nezaplatí víc než dosud, někteří by údajně naopak mohli ušetřit. Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.
Sněmovna začala o předloze ve druhém čtení jednat v úterý, jednání ale přerušila, protože klub poslanců Úsvitu si vyžádal dvouhodinovou přestávku na poradu. Dnešní rozprava se opět nesla ve znamení rozsáhlé kritiky a projevů poslanců z klubu Úsvitu. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) i jeho stranický kolega a zpravodaj Milan Urban předlohu naopak hájili.
Úsvit neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do doby, než se ho bude moci zúčastnit předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Regulační úřad návrh zákona už delší dobu kritizuje. Tvrdí například, že není možné spočítat jeho dopady.
"Dopady vyčíslujeme jak celého zákona, tak jednotlivých pozměňovacích návrhů," řekl Mládek novinářům. Novela vyvolá dopad zhruba pěti miliard korun na státní rozpočet, naproti tomu nebude mít dopad na domácnosti, uvedl. "Jsou tam samozřejmě možné určité dopady, které jsou mimo jiné paradoxně dány tím, že ERÚ bude vybírat více peněz na svoji činnost," řekl. Mělo by jít asi o 86 milionů korun. Dalších 70 milionů korun si vyžádají opatření, která mají zabránit ptákům v tom, aby usedali na dráty vysokého napětí. Po roce 2020 by si měla vyžádat asi 30 milionů korun registrace odběrných míst.
Poslanci Úsvitu varovali před růstem cen i destabilizací ERÚ. Poukazovali i na to, jaké problémy a náklady přineslo zavedení podpory obnovitelných zdrojů, hlavně solárních elektráren. Vyjadřovali obavy, aby se podobná situace neopakovala.
Mládek považuje přístup Úsvitu za obstrukci. Kritiku zákona odmítl. K počtu pozměňovacích návrhů, kterých se ve Sněmovně sešlo asi 350, podotkl, že v roce 1999 se jich ke stejnému zákonu sešlo 1400. Poslanec Urban zdůraznil, že návrh zákona má podporu tripartity. Řekl také, že projevy poslancům Úsvitu psal "drzý tiskový mluvčí ERÚ".
Novela obsahuje návrh na zřízení Rady ERÚ, která má úřad řídit. Úsvit chce upravit postavení rady tak, aby měla kontrolní funkci a také rozhodovala o odvolání proti prvoinstančním rozhodnutím ERÚ. Vláda navrhuje, že členy rady bude jmenovat vláda na návrh ministra průmyslu. Podle předsedkyně ERÚ Vitáskové ale rada úřad spíše destabilizuje. Urban k tomu řekl, že na zřízení rady není nic nenormálního a jako příklad uvedl Radu Českého telekomunikačního úřadu.
Regulačnímu úřadu se nelíbí především jeden z pozměňovacích návrhů, který umožní, aby se solární elektrárny vyhnuly povinnosti platit solární daň. Zůstal by jim ale nárok na podporu. Stát by tak mohl přijít celkem až o 35 miliard korun. Mládek řekl novinářům, že ministerstvo už připravuje řešení, které tomu má zamezit. Ministerstvo si však podle něj myslí, že z technických důvodů je to spíše teoretická možnost.
Zdroj: ČTK
Foto: www.cojeco.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.