Nečekané úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice mohl částečně způsobit stres z událostí posledních dní. Sestra nakažená koronavirem podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové špatně snášela výstupy v médiích, kde byla osočována z nezodpovědného přístupu a roznášení nemoci.
Osmačtyřicetiletá zdravotní sestra zemřela podle serveru Seznam Zprávy v neděli v domě v Říčanech. Její záhadnou smrt nyní vyšetřuje policie, která pracuje s verzí náhlého úmrtí, protože nic nenasvědčuje tomu, že šlo o násilný trestný čin nebo sebevraždu. Příčinu smrti určí až nařízená pitva.
Česká média v pondělí upozornila, že sestra si den před smrtí na facebooku stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek při péči o pacienty nakažené koronavirem.
Žena se nakazila od hospitalizovaného taxikáře, který byl později v kritickém stavu připojen na mimotělní oběh a jako jediný v Česku dostává experimentální lék remdesivir.
Na klinice se podle posledních informací od pacienta s koronavirem nakazily dvě sestry a jeden lékař, další sestřička z ambulance a sanitářka se pravděpodobně nakazily mimo nemocnici.
Právě jedna z nakažených sester podle přednostky kliniky nesla velmi špatně to, co se o ní objevovalo v médiích. Kvůli nákaze se izolovala od rodiny a těžkou situaci jí pomáhala řešit sousedka, která jí nosila nákupy. „Stres byl určitě jeden z přispívajících faktorů jejího odchodu,“ řekla dnes v České televizi přednostka Martina Vašáková.
V médiích se totiž čím dál častěji skloňovala slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ohledně možného pochybení zdravotnického personálu při kontaktu s nakaženým pacientem. Za sestry se postavilo vedení nemocnice, podle kterého nikdo ze zaměstnanců nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně.
Ostrá slova politiků a expertů kritizují také odboráři. Podle nich je nepřijatelné, aby personál někdo vinil z roznášení nákazy mezi pacienty, klienty či kolegy, když pracuje v tak obtížných podmínkách pod tlakem a často bez ochranných pomůcek.
„Je zcela nepřijatelné, aby se k těmto obrovským obavám přidával ještě strach z toho, že v případě vypuknutí nákazy bude zaměstnanec označován v médiích jako ten, kdo nákazu ´do zařízení zavlekl´ či dokonce ´chodil do práce s příznaky nemoci a nakazil kolegy a pacienty´. Tyto příklady se již staly a jsou vůči přetíženým a obětavým zaměstnancům mimořádně kruté,“ uvedly odbory.
Poukazují na mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého musí od 21. března zdravotník svému zaměstnavateli nahlásit, že přišel bez ochranných pomůcek do kontaktu s nakaženým. Vedení rozhodne, jestli je zdravotníkova práce pro zajištění péče nezbytná. Pokud není, může do karantény. Jinak chodí do práce, má mít respirátor a další pomůcky, měřit si před směnou teplotu a za pět dnů jít na test.
„Takovýto postup považuje odborový svaz za mimořádně nebezpečný, protože ohrožuje zaměstnance, jejich pacienty a klienty, členy rodiny a další osoby,“ uvedli odboráři. Požadují, aby zdravotník po kontaktu s nakaženým musel zůstat v karanténě aspoň pět dní do testu a jeho výsledku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
všechny hyeny z médií bych nakopal. A nejen za toto. Je to pro ně senzace, nemají soudnost, cit a ohled.