Společnost všeobecného lékařství se na mimořádné tiskové konferenci vyjádřila kriticky k aktuální lékařské péči spojené s koronavirem na venkově. Lékařům vadí špatná dostupnost odběrových míst, až desetidenní čekací doby na testování, horší přístup ke specializované péči a někdy i nemožnost dovolat se na přetížené telefonní linky praktických lékařů.
Příklad z praxe uvádí například předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství a praktický lékař z Hošťálkové David Halata. „V našem kraji je situace obzvláště těžká, někteří pacienti dojíždějí na testy do nejbližšího krajského města, což je z některých oblastí okresu až hodina cesty autem. Ti, co auto nemají, musí čekat na odběrové sanitky. Zatímco ve městech se čekací doba na PCR testy pohybuje v rozmezí 1 až 2 dnů, u nás je to někdy až 7 až 10,“ vysvětluje praktický lékař.
Situace je podle něho složitá také pro samotné lékaře. Podle něj řeší denně praktici 70 až 150 telefonátů s pacienty, kromě toho vyšetřují objednané. „Na venkově se přístupnost ke zdravotní péči liší od té ve městech – to tak bylo vždy, ale pandemie tyto rozdíly zvýraznila. Ve fakultních nemocnicích jsou vybaveni dobře, zatímco v regionálních dochází rychleji k vyčerpání personálních možností a přesunu péče na praktické lékaře. Pacienti se na náš často obracejí s problémy, které by se za normálních okolností řešily hospitalizací. Je také zavřena řada specializovaných ambulancí – i tyto věci se nás dotýkají,“ doplňuje Halata. Ten vidí jako další problém přetíženost telefonních linek.
Praktici také zaznamenali nárůst pacientů s depresemi. „Pozorujeme zvýšené množství žádostí o léky na deprese a úzkost. Lidé jsou znepokojení, mnohem více je potkávají životní krize v podobě rozchodů nebo rozvodů. Pandemie je obdobím velkého stresu pro všechny a vnímáme, že by si pacienti potřebovali s námi chvíli popovídat. Bohužel jsme tak vytížení, že ani to jim občas nejsme schopni poskytnout,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Lékaři také potvrzují, že při pandemii ubývá žádostí o preventivní prohlídky. Naopak přibývá případů zanedbávání prohlídek ze strany chronických pacientů. Mezi nimi jsou například cukrovkáři nebo pacienti s vysokým tlakem. „Kupříkladu jeden z mých pacientů s cukrovkou se nedostavil na kontrolu a bohužel musel být později hospitalizovaný, protože se mu výrazně zvýšila hladina krevního cukru, a dokonce začaly selhávat ledviny. Podobně otáleli i další, například s příznaky hrozícího infarktu,“ dodává Bezdíčková.
Praktičtí lékaři připomínají, že infekci má větší šanci odolat zdravý imunitní systém. Proto doporučují mimo jiné věnovat se denně cvičení či chůzi, zdravé životosprávě a vlastní psychohygieně. „Poslouchat zprávy stačí jednou za den – není třeba se vystavovat negativním informacím více, než je to nutné,“ uzavírá Halata.
Lidé, na které dopadly kvůli epidemii koronaviru psychické potíže, by mohli mít deset sezení u soukromých terapeutů zdarma díky dotačnímu programu, který navrhuje premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze by mohli dostat terapeuti, kteří absolvovali pětiletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Intervence budou limitovány počtem deseti sezení a vyňaty z krizového stavu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.