Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. Rozhodla o tom vláda. V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.
Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na pět tisíc venku, částečně i na stání. Uvnitř budou moci být akce pro dva tisíce lidí. V restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita na 75 procent. V maloobchodu bude moci být osoba na 10 m2, u kadeřnictví či kosmetiky se zruší podmínka poskytování služby jen jednomu zákazníkovi. Vláda schválila i návrh pro říjnové sněmovní volby. Pokud bude před nimi pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta.
Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.
"I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách," uvedl Plaga. Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními kraji, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden na 100 tisíc obyvatel, nad hodnotou 30. Epidemická situace se tam ale zlepšila.
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny dnes schválila vláda, sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Předpis po dohodě se sněmovními stranami změnil tak, že se zvláštní způsoby hlasování využijí jen tehdy, když bude v polovině září kvůli covidu-19 v Česku vyhlášen pandemický či nouzový stav.
Tři navrhované způsoby se podle vnitra už osvědčily při loňských krajských a senátních volbách. Vedle přenosných schránek a tzv. drive-in hlasování je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. "Covidové volby budou, jen když bude 15. září platit pandemický nebo nouzový stav, jinak se uplatní standardní zákon," napsal Hamáček. Doplnil, že je to po dohodě s politickými stranami ve Sněmovně, kde bude žádat projednání předpisu ve stavu legislativní nouze.
Navrhovaná úprava umožňuje hlasovat i voličům, kteří se do karantény dostanou až ve čtvrtek 7. října, tedy den před zahájením rozhodování o budoucím složení Sněmovny v Česku. "Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat," uvedl Hamáček v tiskové zprávě.
Izolovaní lidé ani při jednom ze způsobů hlasování nepřijdou do kontaktu s okrskovou volební komisí. Do omezeného kontaktu přijde pouze s komisí speciální, která je vybavena ochrannými pomůckami. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise na krajském úřadu. "Za účelem zajištění bezpečného průběhu voleb se také navrhuje, aby bylo ministru zdravotnictví uloženo připravit mimořádné opatření, které bude upravovat nošení osobních ochranných prostředků ve dnech voleb ve volebních místnostech a při realizaci zvláštních způsobů hlasování," dodalo vnitro.
Loni bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16 tisíc lidí, kteří byli v karanténě, všichni této nabídky nevyužili. V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné volební schránky, kterou jim přivezli volební komisaři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.