Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 5. února 2024, 10:53, aktualizováno 5. února 2024, 10:55
Praha 5. února 2024 (PROTEXT) - Šest z deseti Čechů má nadváhu, každý pátý je obézní a v rámci Evropy jsme v této nelichotivé statistice na špici. Pro ty, kterým se nedaří hubnout konvenčními metodami, mohou být nadějí tzv. intragastrické balony. Pro koho se hodí, jaké jsou výhody a jaká rizika, vysvětluje primář MUDr Martin Lukáš z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE.
Intragastrické balony pomáhají hubnout pacientům trpícím obezitou, kteří nemohou dosáhnout požadovaného úbytku hmotnosti pouze prostřednictvím dietních a cvičebních programů. "Jde o malé silikonové balóny, které se vloží do žaludku pacienta a naplní se tekutinou přibližně na velikost grapefruitu. Obvykle jde o rozmezí 400 až 700 ml. V žaludku jsou umístěny po dobu šesti až dvanácti měsíců a pomáhají pacientovi zhubnout tím, že zmenšují objem žaludku a působí tak pocit sytosti," vysvětluje MUDr. Martin Lukáš.
Cena se v závislosti na druhu balonu, který si pacient vybere, pohybuje mezi 40 až 50 tisíci a zahrnuje implantaci i extrakci a také jednodenní hospitalizaci. Klinika ISCARE nyní v průběhu ledna a února nabízí jedinečnou možnost – aplikace intragastrického balónu Orbera (na dobu 6 nebo 12 měsíců) za zvýhodněnou cenu 33.000 Kč. Cena zahrnuje i předoperační vyšetření a samotnou aplikaci. Váš život může změnit něco docela malého - objednejte se na konzultaci: recepce@iscare.cz nebo telefonním čísle: +420 234 770 800. Více informací o intragastrických balónech najdete pod odkazem.
Výhody intragastrických balonů
Intragastrické balony mohou pacientům pomoci dodržovat dietní opatření a tím docílit váhového úbytku. Samotné zavedení bez dodržování dietních režimů a pravidelného cvičení není efektivní. Balon se do žaludku zavádí v průběhu endoskopie, což je méně invazivní zákrok než například laparoskopická operace žaludku. Na rozdíl od některých bariatrických operací, jako je třeba bandáž žaludku, tak mají intragastrické balony méně vedlejších účinků a jsou považovány za bezpečnější. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějšího lékařského silikonu, který po celou dobu aplikace (6-12 měsíců) odolá trávicím tekutinám a žaludeční kyselině.
Úspěšnost léčby
"Na klinice ISCARE zavádíme 140–150 intragastrických balonů ročně. Většina pacientů je v léčbě obezity úspěšná. Někteří pacienti zhubnou pár kilo, jiní 20-30 kilogramů. Bohužel část úspěšná není, jedná se však o pacienty, kteří primárně nejsou ochotni slevit ze svých zlozvyků a změnit svůj zaběhlý životní styl. Tendence k přejídání a neochota setrvat ve změně životního stylu jsou hlavní limitací této jinak úspěšné metody. Klinické studie ukazují, že část pacientů po několika letech opět dosáhne stejné tělesné hmotnosti, jako měli před zavedením intragastrického balonu," vysvětluje lékař. Intragastrický balon není ovšem vhodným řešením pro každého. U některých pacientů nemusí metoda přinést požadovaný úbytek hmotnosti nebo mohou po vyjmutí opět přibrat, proto je vždy na začátku důležitá konzultace s lékařem.
Průběh léčby
Před zahájením léčby je pacient vždy vyšetřen lékařem, který posoudí celkové zdraví pacienta, historii zdravotních problémů a očekávané riziko komplikací. Intragastrické balony nejsou vhodné například pro pacienty, kteří již v minulosti absolvovali bariatrický chirurgický zákrok, nebo dlouhodobě užívají léky proti srážení krve. Intragastrický balon může pomoci zmenšit obsah žaludku až o třetinu, je tedy ideálním pomocníkem k nastartování změny stravovacích návyků a omezení pocitů hladu.
Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE se specializuje na gastroenterologii a nejmodernější metody léčby střevních zánětů. Pomáhá například pacientům s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou či dalšími zánětlivými onemocněními. Využívá také možností moderní biologické léčby, která pomáhá zejména pacientům, jimž běžně užívaná léčba nezabírá nebo je provázena nežádoucími účinky. Biologická léčba cíleně tlumí vznik zánětu, což v praxi vede ke zmírnění či úplnému vymizení subjektivních obtíží. Více informací najdete na www.iscare.cz.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.