Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 3. dubna 2024, 09:01, aktualizováno 3. dubna 2024, 9:04
Praha 3. dubna 2024 (PROTEXT) - Od 1. dubna 2024 začala platit nová spotřební daň na náplně do elektronických cigaret. Její současná výše je nastavena na 2,50 Kč na 1 mililitr náplně bez DPH, a to bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin, či nikoliv. Každým dalším rokem by se o stejnou částku měla daň zvyšovat až na 10 Kč za mililitr v roce 2027. Spotřebitelé se proto nyní ve velkém předzásobují nekolkovanými výrobky. Čas mají do konce září. Podle Komory elektronického vapování povede zvyšování v dalších letech k rozpadu trhu a hrozí, že stát vybere na daních naopak mnohem méně.
„Zavedení spotřební daně znamená pro výrobce a prodejce úplnou změnu fungování. Proces je finančně i organizačně velmi náročný,“ říká Robert Hrdlička, předseda Komory elektronického vapování. Pravidla navíc podle něj nejsou jednoznačná. „U náplní bez nikotinu očekáváme, že většinu trhu bude tvořit nezdaněný alternativní prodej,“ dodává Hrdlička.
Cena nejběžnějšího balení – lahvičky s obsahem 10 mililitrů – nyní podražila ze zhruba stovky na 130 korun. Do čtyř let by se dle současného plánu měla cena vyšplhat až na 220 korun, přičemž již v roce 2026 by byla nejvyšší v celé Evropě. „Lidé si budou náplně buď sami míchat, nebo je pašovat ze zahraničí. Stát zcela přijde nejen o budoucí výnos spotřební daně, ale i o to, co platíme nyní,“ varuje Hrdlička. Vysoké zdanění navíc nejvíce postihne náplně s větším objemem, zatímco jednorázové e-cigarety s malým obsahem, které jsou populární mezi mládeží, nezdraží. „Již v době schvalování spotřební daně se uživatelé začali náplněmi předzásobovat – jejich trvanlivost je ostatně 2–3 roky. Další vlnu čekání nyní a zejména v září před samotným ukončením prodeje neokolkovaných náplní,” doplňuje k situaci na trhu Hrdlička.
Hrozí přechod uživatelů ke klasickým cigaretám či nákupům v zahraničí
Dostupnost legálních e-cigaret s různými příchutěmi hraje klíčovou roli při přechodu kuřáků na méně škodlivé alternativy. „Příchutě jsou důležitým aspektem atraktivity vapingu a pomáhají kuřákům se od cigaret oprostit. Jejich zdražení a omezení dostupnosti bude mít negativní dopady na veřejné zdraví,“ vysvětluje Hrdlička.
Komora elektronického vapování apeluje na zákonodárce, aby zvážili ustoupení od dalšího plánovaného zvyšování sazeb. „Měli bychom se inspirovat připravovanou evropskou směrnicí, která počítá s nižším a racionálnějším zdaněním podle obsahu nikotinu,“ připomíná Hrdlička. Do té doby budou čeští uživatelé ve velkém nakupovat v okolních zemích, zejména v Polsku, které má podobnou daň jako ČR, ale v dalších letech bude výrazně nižší. Slovensko a Rakousko spotřební daň na e-cigarety zatím vůbec nemají.
Z našeho průzkumu vychází, že pro téměř polovinu českých kuřáků představují e-cigarety náhradu klasického kouření. „Pokud jim stát sektor e-cigaret zlikviduje, hrozí, že se vrátí zpět ke škodlivějšímu tabáku,“ uvádí na závěr Hrdlička. Komora elektronického vapování proto vyzývá vládu a poslance, aby ještě letos přehodnotili nastavení sazeb a zvolili rozumný model zdanění.
O KEVAPu
Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování. Mezi jeho činnost dále patří kontrola kvality zboží či podpora prodejců i uživatelů e-cigaret. Členové komory jsou vázáni přísnými pravidly, proto v prodejnách označených logem KEVAP nenajdete levné náhražky elektronických cigaret a e-liquidů bez potřebných atestů. Více na: www.kevap.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.