Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekSobota, 20. července 2024, 14:14, aktualizováno 20. července 2024, 14:18
Jílové u Prahy 20. července 2024 (PROTEXT) - Důlní díla ve správě Regionálního muzea v Jílovém u Prahy
Přemýšlíte, kam v horkém letním počasí na výlet? Co takhle výprava za zlatem v malebné krajině Posázaví?
Oblast kolem Jílového je považována za jednu z kolébek trampingu a dodnes zachovalá panenská příroda se tu prolíná s historií města, která je pevně spjata s těžbou zlata.
K nezapomenutelným zážitkům patří projížďka údolím řeky Sázavy tzv. Posázavským Pacifikem, který směrem do Jílového projíždí po monumentálním Žampašském viaduktu. Ten patří k nejvyšším kamenným železničním mostům ve střední Evropě. Most pochází z roku 1900, překlenuje údolí Kocour a tvoří ho sedm oblouků. Výška mostu je téměř 42 m, celková délka je 109 m. Právě poblíž něj se nacházejí štoly sv. Josefa a sv. Anotnína Paduánského, které jsou také součástí naučné stezky s názvem Jílovské zlaté doly.
Štola sv. Josefa představuje nejstarší těžbu z předhusitského období. Návštěvnický okruh ukazuje typické středověké důlní dílo ražené pomocí želízka a mlátku. Trasa vede v šikmých profilech, ukazuje staré dobývky, překopy, zatopená hloubení i zával. Oproti tomu, štola sv. Antonína Paduánského byla naposledy využívána v první polovině 18. století. Představuje druhou etapu rozvoje dolování. Zpřístupněná část vede ve dvou úrovních, spojených systémem žebříků. Štola není elektrifikována, proto návštěvníci dostanou důlní lampy a tak její návštěva zcela jistě patří k nevšedním turistickým zážitkům.
„Velmi krásná štola. Přívětiví a milí průvodci. Prohlídka s velmi hezkým a kvalitním výkladem, kterou doporučuji. Super lezení po žebřících, které asi jinde nenajdete. Zážitek pro všechny jak dospělé tak i pro děti ve tmě ve štole a lezení po žebřících super!!!“, pochvalují si návštěvníci.
Třetím důlním dílem spravovaným Regionálním muzeem v Jílovém, je moderním způsobem ražená 270 m dlouhá štola Halíře, která představuje pozůstatek po rozsáhlých průzkumných pracích prováděných v jílovském revíru ve druhé polovině 20. stol.
Štoly jsou otevřeny vždy od dubna do října o víkendech a státních svátcích. O prázdninách jsou štoly sv. Josefa a sv. Anotnína Paduánského otevřeny dokonce denně mimo pondělí.
Jílové je ideálním místem pro pěší turistiku a cykloturistiku – královské zlatohorní město je výchozím bodem několika stezek s překrásnými vyhlídkami, mezi které patří i rozhledna Pepř. Telekomunikační věž s ocelovou konstrukcí a vnitřním točitým schodištěm sahá do výšky téměř 31 m. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výši 18 metrů a vede na něj 91 schodů. Rozhledna je vzdálena asi 1 km od Jílového a při cestě z výletu se lze občerstvit v příjemné hospůdce Pod Pepřem.
Při cestě za poklady je po prohlídce štol vhodné zavítat do Regionálního muzea na náměstí v Jílovém, které mimo jiné otevírá 7. září 2024 mimořádně atraktivní expozici zlata.
Kontakt: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, příspěvková organizace, https://www.muzeumjilove.cz/
Šárka Juřinová, ředitelka, email reditelka@muzeumjilove.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.