Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 09:38, aktualizováno před 10 hodinami
Praha 1. listopadu 2024 (PROTEXT) - "Dva rovná se tři" - takové je poselství listopadové kampaně PRONATALU, které má párům připomenout, že neplodnost není břemenem jen jednoho z nich. PRONATAL proto během listopadu nabízí možnost podstoupit zdarma vyšetření plodnosti pro páry. Kampaň rovněž povzbuzuje k otevřené komunikaci, vzájemné podpoře a k uvědomění, že cesta k rodině je jednodušší a pevnější, když na ni partneři vyrážejí spolu.
"Pravděpodobnost, že se zdravé ženě a muži podaří během jednoho jediného cyklu otěhotnět, je zhruba 15 %. Asi 60 % všech párů se ale podaří otěhotnět do půl roku a dalším 25 % do dvou let. Z toho vyplývá, že zbývajících 15 % párů bývá neplodných, anebo schopných počít dítě až po nějakém typu léčby. Je také prokázáno, že muži a ženy se v příčinách neplodnosti dělí rovným dílem, 50:50," říká MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařka skupiny PRONATAL.
Úspěšnost léčby v PRONATALU prokazují i čísla. Za dobu své existence se na celkem jedenácti evropských centrech narodilo přes 50 tisíc dětí, což odpovídá městu o velikosti Karlových Varů. "Díky moderní péči jsme už nyní schopni pomoci s početím až 90 % párů, přičemž ročně pomůžeme přivést na svět přes 2,5 tisíce dětí," doplňuje lékařka s tím, že kumulativní úspěšnost početí je okolo 94 %.
Kdo má větší strach z neplodnosti: muži nebo ženy?
Několik výzkumů zaměřených na vnímání a prožívání neplodnosti naznačuje, že větší tendence k obavám mívají ženy. Na rozdíl od mužů jim totiž "tikají biologické hodiny" v podobě omezené ovariální rezervy, což u některých žen vyvolává pocit, že musejí s rodinným plánováním spěchat, popřípadě se strachují, že se kvůli stárnutí nebo absenci partnera jejich mateřská role vůbec nenaplní.
Mnoho žen také zažívá strach spojený s tím, že jakmile překročí určitou věkovou hranici, jejich šance na otěhotnění se výrazně snižují. Studie ukazují, že ženy kolem třicítky mají výrazně vyšší pravděpodobnost trpět strachem z neplodnosti než jejich mužské protějšky.
Ačkoliv muži nemají stejný typ biologických hodin jako ženy, strach z neplodnosti se u nich často váže k pocitu ohrožení jejich mužnosti. "I když jsem vyhrál soutěž Muž roku, vůbec jsem se jako 'muž' necítil, protože jsem měl utlumený testosteron a zvýšený kortizol (stresový hormon). Po několika větších vyšetření jsem navíc dostal výsledek, kdy 98 % mých spermií bylo nepoužitelných," popisuje Vojtěch Urban, který po diagnóze zcela změnil svůj životní styl k lepšímu a nyní čeká s partnerkou vytoužené miminko.
Společné vyšetření plodnosti
Táhnout za jeden provaz "jedeme v tom spolu" se ukazuje jako výborná strategie také z pohledu budování vzájemného respektu, podpory a motivace ke zvládnutí procesu léčby. "Páry, které absolvují vyšetření plodnosti společně, se naučí komunikovat i o náročných tématech, sdílí obavy a naději, zvládají lépe úskalí léčby díky vzájemné opoře, prohlubují vzájemný respekt a zvyšují motivaci na cestě k vysněnému dítěti," říká MUDr. David Karásek, spolumajitel skupiny MEDICON PRONATAL.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.