Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Londýn žije českou kulturou: festival Made in Prague uvádí českou hudbu i filmové premiéry

PR článek, aktualizováno 12. listopadu 2024, 12:44

Londýn 12. listopadu 2024 (PROTEXT) - V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci Petr Slavík a Nataša Slavíková svůj film Tancuj Matyldo. Promítání se odehraje v kině Regent Street Cinema, které je označované za „rodný dům“ britské kinematografie. Festival pořádaný Českým centrem Londýn začal poslední říjnový den koncertem českého hudebního skladatele Ondřeje Adámka s Londýnským symfonickým orchestrem, kulturní akce probíhají v britské metropoli po celý měsíc listopad.

Na mnoha prestižních místech Londýna, jako jsou Britská knihovna, kulturní centra Barbican či kino Regent Street Cinema, se v listopadu představuje to nejlepší ze současné české kultury v rámci multižánrového festivalu Made in Prague. Každoročně ho pořádá České centrum Londýn a je vůbec největší přehlídkou české kultury ve Velké Británii. Letošní 28. ročník se soustředí na tři hlavní témata - oslavuje Rok české hudby i kulturní dědictví Franze Kafky a připomíná 35. výročí sametové revoluce.

Festival zahájil koncert v kulturním centru Barbican, kde Londýnský symfonický orchestr uvedl skadbu Follow Me českého skladatele Ondřeje Adámka a Symfonie č. 1 a č. 4 Ludwiga van Beethovena.

„Letošní festivalová přehlídka české kultury je výjimečná propojením tří programových témat, a to oslavou Roku české hudby, stým výročím úmrtí významného spisovatele 20. století Franze Kafky a v neposlední řadě připomenutím již 35 let od sametové revoluce, která přinesla svobodu a demokracii. Jsme nadšení, že tato festivalová témata rezonují u britského publika a v partnerství s významnými londýnskými kulturními institucemi je můžeme nabídnout místnímu publiku.“

„Potvrzením obrovského zájmu publika byl již zahajovací koncert, kdy na 1700 posluchačů odměnilo skladatele Ondřeje Adámka několikaminutovým potleskem, obdobně vřele v zaplněných sálech byly přijaty filmové projekce filmů Bratři a Mord,“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

Součástí festivalového programu je také český jazz. Jazzový klavírista Emil Viklický již stihl v minulém týdnu pokřtít ve známém klubu The Pheasantry své nové album Songs, které natočil společně s britskou zpěvačkou Imogen Ryall. V klubu The Crazy Cogs, jen pár kroků od slavného Piccadily Circus, vystoupí 18. listopadu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Hudební akce vyvrcholí gala koncertem houslisty Pavla Šporcla v doprovodu Anglického komorního orchestru (English Chamber Orchestra) v Queen Elizabeth Hall v Southbank na břehu Temže. Šporclovy modré housle zde mimo jiné rozezní Koncert pro housle a orchestr skladatele Antonína Dvořáka.

„Mám velkou radost, že mohu zahrát Dvořákovo vrcholné dílo, jeho Koncert pro housle a orchestr, společně s Anglickým komorním orchestrem a pod taktovkou špičkového dirigenta Roberta Forés Vesese právě v Londýně, kde se sám Dvořák vždy setkal s vřelým přijetím. Je mi ctí, že je tento koncert zároveň vyvrcholením festivalu Made in Prague a oslav Roku české hudby ve Velké Británii,“ říká Pavel Šporcl.

Filmová část programu festivalu Made in Prague nabízí kombinaci nejnovějších filmů z české produkce a světově uznávaných „klasik“.

V kině Regent Street Cinema proběhla již zmiňovaná projekce filmu Bratři mapující osudy bratrů Josefa a Ctirada Mašínových, po které následovala názorově zajímavá debata s britským historikem Markem Cornwallem a profesorkou Danielou Richterovou.

V britské premiéře festival uvedl oceňovanou komedii s hororovými prvky Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka Přišla v noci i filmový debut Adama Martince inspirovaný tvorbou Miloše Formana a Bohumila Hrabala Mord, po kterém následovala debata s režisérem Adamem Martincem. V úterý 12. listopadu je na programu drama Petra Slavíka Tancuj Matyldo, po jehož projekci se diváci dočkají debaty s režisérem filmu Petrem Slavíkem a hercem Karlem Rodenem. Představí se i historická detektivka Úsvit.

„Je mi velkou ctí, že můžu přiletět s naším filmem Úsvit na jeho londýnskou premiéru v rámci Made in Prague festivalu. Těším se na projekci a setkání s diváky,” říká herečka Eliška Křenková, která ve filmu ztvárnila hlavní roli.

Pro fanoušky klasických filmů se v kině The Garden Cinema situovaném v oblíbené čtvrti Covent Garden promítal nezapomenutelný dobrodružný film Karla Zemana Cesta do Pravěku. V pátek 15. listopadu se diváci mohou těšit na první československý muzikál Starci na chmelu. Filmovou projekcí připomene České centrum i 35. výročí sametové revoluce v Londýně speciální britskou premiérou dokumentu Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?.

Důležitým motivem letošního ročníku festivalu je sté výročí úmrtí pražského rodáka Franze Kafky. Od 1. listopadu je ve veřejném prostoru u londýnského Českého centra k vidění venkovní výstava Zámek českého ilustrátora a hudebníka Jaromíra 99. Působivé černobílé grafiky, původně vytvořené pro komiksovou adaptaci Davida Zanea Mairowitze, slouží jako vizuální brána do Kafkova surrealistického světa. Výstavu si lidé mohou prohlédnout do konce ledna příštího roku.

V prostorách českého velvyslanectví proběhne 21. listopadu křest anglického překladu knihy Život po Kafkovi. Autorka Magdalena Platzová bude o románu, který pojednává (nejen) o životě Kafkovy snoubenky Felice Bauerové, diskutovat s britským literárním kritikem Nicholasem Lezardem.

Festivalovou poctu Kafkovi zakončí 26. listopadu večer s názvem Inspirováno Kafkou v divadle The Coronet v londýnské čtvrti Notting Hill.

31. října - 30. listopadu 2024

Film, literatura, hudba, divadlo a výtvarné umění

Místa konání: Barbican; Queen Elizabeth Hall, Southbank; British Library; ICA; The Coronet Theatre;

The Garden Cinema; The Gate; Regent Street Cinema, České centrum a Velvyslanectví ČR

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU

https://bit.ly/28thMadeInPragueFestival

  • London Symphony Orchestra: Adámek a Beethoven (hudba - zahajovací koncert) 31.11.2024, Barbican Centre, Londýn
  • 3 You Must See: Česká filmová klasika na BFI Player (film) 1.11.2024 – 30.11.2024, online
  • Jakub Matuška aka Masker: A Shocking Experience Behind the Curtain (výtvarné umění) do 24.ledna 2024, Galerie Vitrínka a Bouda Českého centra Londýn
  • Jaromír 99: The Castle (výtvarné umění) 1.11.2024 – 31.1.2025, veřejný prostor u Českého centra Londýn
  • Bratři + debata s historikem Markem Cornwallem (film) 2.11.2024, 19h, Regent Street Cinema, Londýn
  • Emil Viklický, Imogen Ryall, Julian Nicholas: Songs (hudba) 4.11.2024, 20h, The Pheasantry Pizza Express Live, Londýn
  • Mord + debata s režisérem Adamem Martincem (film) 5.11.2024, 20:10h, The Garden Cinema, Londýn
  • Přišla v noci (film) 8.11.2024, 19:30h, Regent Street Cinema, Londýn
  • Cesta do pravěku (film + workshop pro děti) 9.11.2024, 11h a 10.11.2024, 11h, The Garden Cinema
  • Kreslíme se slavným ilustrátorem Alexem Brychtou (workshop pro děti) 10.11.2024, 15h, Britská knihovna, Londýn
  • Tancuj Matyldo + debata s režisérem Petrem Slavíkem, hercem Karlem Rodenem a scénáristkou Natašou Slavíkovou (film) 12.11.2024, 19h, Regent Street Cinema, Londýn
  • Tady Havel, slyšíte mě? ) + debata s režisérem Petrem Jančárkem 14.11.2024, 18:45h, ICA, Londýn
  • Starci na chmelu + úvod Mehelliho Modiho (film, hudba) 15.11.2024, 18:30h, The Garden Cinema, Londýn
  • Nikol Bóková Quartet na EFG London Jazz Festival (hudba) 18.11.2024, 19h, The Crayz Coqs, Londýn
  • Magdalena Platzová: Život po Kafkovi (literatura) 21.11.2024, 19h, Velvyslanectví České republiky v Londýně
  • Úsvit + debata s herečkou Eliškou Křenkovou, režisérem Matějem Chlupáčkem a producentkou Majou Hamplovou (film) 23.11.2024, 17:45h, The Gate cinema, Londýn
  • Tonda, Slávka a kouzelné světlo (animovaný film a workshop pro děti) 24.11.2024, 14h, Velvyslanectví České republiky v Londýně
  • Inspirováno Kafkou: Insectum K. a krátké filmy (film a tanec) 26.11.2024, 19:30h, The Coronet Theatre, Londýn
  • Pavel Šporcl a English Chamber Orchestra (hudba – závěrečný koncert) 30.11.2024, 19:30h, Queen Elizabeth Hall, Southbank Centre, Londýn

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

www.czechcentres.cz/pro-media

Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn

 

Zdroj: Česká centra

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Autoři | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Londýn žije českou kulturou: festival Made in Prague uvádí českou hudbu i filmové premiéry  |  Protext  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.