Počasí dnes-0,8 °C, zítra1,8 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

ČESKÉ OBĚTI PLÖTZENSEE * Nová výstava v Goethe-Institutu

PR článek, aktualizováno 21. ledna 2025, 12:12

Praha 21. ledna 2025 (PROTEXT) - Politici, armádní důstojníci, intelektuálové, řemeslníci i členové Sokola: Občané Československa popravení na centrálním popravišti tzv. Třetí říše v Berlíně-Plötzensee tvořili – hned po Němcích – druhou nejpočetnější národnostní skupinu. Památku 671 zde zavražděných Čechoslováků si nyní připomene působivá výstava v Goethe-Institutu, již ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravil Památník německého odboje (Gedenkstätte Deutscher Widerstand). Veřejná vernisáž proběhne 4. února 2025 v 18:00 hodin.

"V berlínském vězení Plötzensee zemřelo za druhé světové války rukou nacistů 671 občanů Československa, z toho 611 kvůli svému zapojení do odboje," vysvětluje garant výstavy PhDr. Jan Boris Uhlíř, Ph.D.: "Zpravidla byli sťati gilotinou či oběšeni. Naše expozice představuje necelé dvě desítky z nich. Alespoň dvě desítky osudů, na které bychom neměli zapomenout," dodává dr. Uhlíř.

Výstava České oběti Plötzensee na třiadvaceti velkoformátových panelech představuje jak dobový politický a historický kontext, tak osudy konkrétních českých obětí. Nechybí ani faksimile rozsudků smrti či velmi osobních dokumentů. Návštěvníci se seznámí například s tragickým osudem Ireny Bernáškové, vůbec první Češky popravené v tzv. Třetí říši. "Nechybí samozřejmě ani příběh asi nejznámější české oběti z Plötzensee, Julia Fučíka," komentuje Anaïs Boelicke, ředitelka Goethe-Institutu v Praze: "Kromě známých tváří a jmen však výstava skládá poctu i řadě opomíjených osudů, například truhláři Františku Hánkovi, popravenému během tzv. Krvavých nocí v září 1943. Na výstavě díky Archivu bezpečnostních složek přetiskujeme i Hánkův poslední dopis rodině," dodává Boelicke.

Výstava se již představila v Památníku německého odboje v Berlíně, krátce byla prezentována v parlamentu České republiky. Od 4. února do 30. dubna bude v novém grafickém a prostorovém uspořádání představena v pražském Goethe-Institutu, a to v česko-německé verzi. Výstava se koná pod osobní záštitou jeho excelence Andrease Künneho, velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze. "Tuto výstavu doporučuji především mladé generaci. Je velice důležité připomínat si příběhy těchto hrdinů a vědět, že za dnešní svobodu vděčíme také odbojářům, jejichž oběť nezůstane zapomenuta. Jsme rádi, že se jako archiv můžeme spolupodílet na této výstavě, která prezentuje řadu významných materiálů z fondu 141, který spravujeme," dodal ředitel ABS Miroslav Urbánek.

Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee se uskuteční 4. února od 18:00 hodin, veřejnost i zástupci médií jsou srdečně zváni. Výstavu doplní bohatý doprovodný program plný filmových projekcí, diskuzí, rozhovorů s potomky popravených, jakož i aktivit a pracovních listů pro školy.

 

Co? Výstava České oběti Plötzensee

Kdy? Od 5. února do 30. dubna 2025, vernisáž 4. února v 18:00.

Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Web: www.goethe.de/cesko | Vstup volný

 

Foto: Letecký pohled na trestnici a popraviště v Berlíně Plötzensee. Rok 1922. Foto Památník německého odboje, GDW

 

 

Autoři | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

ČESKÉ OBĚTI PLÖTZENSEE * Nová výstava v Goethe-Institutu  |  Protext  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.