Počasí dnes-0,5 °C, zítra1,5 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Živě: VRT Moravská brána v kontextu České republiky a Evropy

PR článek

Vysokorychlostní trať (VRT) Moravská brána je důležitým projektem zcela nového úseku české železniční infrastruktury, která propojí Moravu s ostatními částmi republiky i se zahraničím. Tento strategický úsek nepřímo podpoří regionální a nákladní dopravu, protože uvolní kapacitu na stávající přetížené trati mezi Přerovem a Ostravou. Současně má projekt celoevropský význam díky lepšímu napojení na Polsko, což posílí důležité spojení mezi Varšavou a Vídní.

Jak pokračuje příprava projektu vysokorychlostní trati VRT Moravská brána, jak probíhá jeho projednávání a jaké jsou plány do budoucna? O projednávání projektu s obcemi a spolky, o tom, jak budeme stavbu realizovat pomocí PPP a o mnohém dalším se dozvíte na Prezentačním dni VRT Moravská brána, kterým vás provedou Ing. Tomáš Švanda a Ing. Lukáš Tittl. Můžete se s nimi potkat ve středu 5. února v 16:00 v Informačním centru na pražském hlavním nádraží, nebo sledovat přenos.

Transevropská dopravní síť TEN-T a role VRT Moravská brána

VRT Moravská brána je součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T), která propojuje klíčová města a regiony napříč Evropskou unií. Tato síť usiluje o vytvoření moderní, udržitelé a efektivní dopravní infrastruktury. Zlepšení propojení v rámci TEN-T přinese nejen rychlejší přepravu osob a zboží, ale také naplnění klimatických cílů EU, díky přechodu na ekologické způsoby dopravy.

Z hlediska struktury TEN-T patří VRT Moravská brána do základní sítě. Tato páteřní infrastruktura propojí významné evropské metropole a logistická centra, čímž podpoří hospodářský růst a mobilitu v celé Evropě.

Význam pro Českou republiku

Zrychlení dopravy a ekonomický růst VRT

Moravská brána výrazně zkrátí dobu cestování mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou. Díky této modernizaci budou cesty nejen rychlejší, ale i pohodlnější.

Lepší dostupnost regionů povede k většímu přílivu investic a posílení regionální ekonomiky.

Ekologické přínosy

Přesun části dopravy ze silnic na železnici pomůže snížit emise skleníkových plynů a zlepší kvalitu ovzduší. Tento přechod je v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), která podporuje udržitelnou dopravu jako klíčový prvek boje proti klimatické změně.

Sociální výhody

Zrychlené spojení mezi městy zlepší dostupnost pracovních a vzdělávacích příležitostí. Zároveň usnadní občanům cestování za volnočasovými aktivitami a posílí cestovní ruch.

Technické řešení a financování

Projekt VRT Moravská brána je pečlivě plánován s ohledem na technické i ekologické požadavky. Moderní konstrukční přístupy zajišťují vysokou rychlost, bezpečnost a minimální dopad na životní prostředí. Trasa zahrnuje několik významných inženýrských staveb, včetně mostů, tunelů a moderních železničních stanic.

Na základě intenzivních jednání se samosprávami a místními spolky došlo v průběhu plánování trasy k mnoha úpravám. Tyto změny často vedly k nalezení lepšího řešení, které lépe zapadá do krajiny a minimalizuje negativní dopady na životní prostředí i kvalitu života obyvatel v dotčených oblastech. Díky zahrnutí projektu do TEN-T lze využít financování z evropských fondů, například z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Tento nástroj podporuje významné dopravní projekty, které přispívají k propojení evropské infrastruktury.

Nejpodstatnějším však je, že vláda v minulém roce schválila důležitý krok pro budoucnost vysokorychlostních tratí na Moravě. Pro výstavbu tří klíčových úseků, VRT Moravská brána, VRT Jižní Morava a spojení Brno – Přerov, se rozhodla využít financování formou PPP projektů. PPP, neboli Public-Private Partnership označuje, že zdrojem financování vysokorychlostní tratě, nebo rychlé železnice bude soukromý sektor. To znamená, že investor tratě vyprojektuje, zafinancuje, postaví a bude po několik desetiletí udržovat a provozovat, než je předá Správě železnic v odpovídající kvalitě.

Budoucnost VRT Moravská brána

Po dokončení bude VRT Moravská brána zásadním krokem směrem k modernizaci české železniční sítě. Její význam přesahuje hranice České republiky a přispívá k integraci středoevropského regionu. Trasa propojí klíčové body nejen v Česku, ale i s okolními státy, čímž podpoří hospodářský růst, ekologickou udržitelnost a vyšší kvalitu života obyvatel.

 

Autoři | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Živě: VRT Moravská brána v kontextu České republiky a Evropy  |  Protext  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.