Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 11:19, aktualizováno před minutou
ČTK Connect, která je partnerem Evropské komise v projektu Veřejná debata o evropských fondech, odvysílá druhé z řady veřejných setkání k tématu čerpání unijních dotací v Česku. Stane se ve čtvrtek 27. února 2025 ve sdíleném objektu Vysoké školy finanční a správní v Mostě a tamního centra Europe Direct.
Aktuálně páté místo v objemu schválených finančních prostředků na evropské projekty v období let 2021 až 2027. Území s nárokem na dotace z Fondu spravedlivé transformace, který řeší útlum těžby a uhlí a jeho dopady. Společná hranice s německou spolkovou zemí Sasko. Předmět dlouhodobé debaty o tom, jakým směrem by se měl tento historicky, hospodářsky a sociálně specifický region ubírat a co by mu mělo a mohlo na této cestě pomoci.
To je Ústecký kraj, součást regionu soudržnosti Severozápad (spolu s Karlovarským krajem). Jde o oblast o rozloze necelých 5,3 tisíce kilometrů čtverečních, s více než 800 tisíci obyvateli a se sídlem krajských úřadů v Ústí nad Labem.
A zároveň oblast, kam směřuje projekt "Veřejná debata o evropských fondech“ ČTK Connect. V daném případě do Mostu, do objektu Vysoké školy finanční a správní a střediska Europe Direct, spadajícího pod Evropskou komisi. Tam se ve čtvrtek 27. února 2025 od 12:00 odehraje veřejná debata k tomu, jak se v kraji čerpají dotace, které nabízí Evropská unie členských zemím.
Zastoupen nebude Krajský úřad, jehož vedení se z pořadu o omluvilo.
V publiku usednou studenti Vysoké školy finanční správní. Univerzitu a její vztah k EU představí ředitel Josef Švec, o práci Europe Direct promluví jeho vedoucí Václav Netolický.
Pilotní projektem, který otevře diskusi o konkrétních počinech a jehož vysílací premiéra bude právě v Mostě, se stala rekonstrukce a modernizace tramvajového spojení mezi Mostem a Litvínovem. K tomuto páteřnímu projektu, jehož garantem a koordinátorem je Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, se připojily další inovace a počiny, které povýšily daný záměr na integrovaný. Hovořit o tomto projektu, stejně jako o některých dalších, budou Václav Zahradníček, náměstek primátora Mostu, Jana Raušerová, náměstkyně pro strategii a rozvoj zmíněného DP a Václav Starý, vedoucí oddělení řízení ITI ústeckého magistrátu. Účast přislíbily Gabriela Nekolová, ředitelka Hospodářské a sociální rady, a Alena Pilná, která z pozice ministerstva pro místní rozvoj (MMR, Národní orgán koordinace pro čerpání z fondů EU pro ČR) dohlíží na restart dříve uhelného území.
Data a statistiky o tom, jak si Ústecko vede ve využívání nabídky z unijních fondů, přednese a okomentuje analytik, expert na EU a člen NERV Petr Zahradník. Učiní tak na základě podkladů, jež dodalo MMR. Za tento rezort se dostaví oblastní koordinátor ústeckého Eurocentra Petr Lúčka.
Fotogalerie: Tramvajová doprava mezi Mostem a Litvínovem
Dalšími hosty jsou Ondřej Pergl, vedoucí oddělení koordinace spravedlivé transformace a zástupce ředitelky odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Ministerstva životního prostředí ČR, členka představenstva Okresní hospodářské komory Most Markéta Vinklárková a experta pražského Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masarykova Lucie Jašíková, jejíž tým dohlížel ve spolupráci s německou stranou na dopady změny klimatu v povodí Ohře. Zkušenosti s unijní fondy představí z firemního pohledu obchodní ředitel United Energy Petr Horák, zapojí se i starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Moderuje novinářka a analytička Libuše Bautzová, pozvány byly redakce místních médií.
Mostecká debata je druhou z cyklu čtyř podobných akcí, které bude ČTK Connect pořádat v různých částech republiky. Přímý přenos poběží 27. února od 12:00 na YouTube, ceskenoviny.cz, FB ČTK Connect a dále na webech iDNES.cz, lidovky.cz, aktualne.cz a newstream.cz.
Cílem těchto setkání není pouhá diskuze, ale zároveň snaha motivovat a inspirovat ty, kdo o fondech EU vědí, ale nad jejich využitím stále váhají. Záznam bude k dispozici na YouTube a ve speciálu portálu České noviny (ceskenoviny.cz).
V aktuálním programovém období 2021–2027 může Česko dosáhnout až na 21,2 miliardy eur (550,5 miliardy korun).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.